Aktualności

Zajęcia w jednej z kujawsko-pomorskich astrobaz

Astrobaza czeka na głosy

Jeszcze tylko dziś (24 lipca) w plebiscycie „Europa to my” można głosować na realizowany z inicjatywy samorządu województwa projekt Astrobaza Kopernik. Ogólnopolski konkurs promuje miejsca, które zmieniły się dzięki środkom z Unii Europejskiej. Inny finałowy projekt z naszego regionu to toruński most. Głosowanie na www.europatomy.eu.

 

Konkurs „Europa to my” organizują Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Telewizja Polska oraz Radio Zet. Aby wziąć w nim udział należało zrobić zdjęcia wyjątkowych miejsc i opisać ich historię. Takiego zgłoszenia dokonała Ilona Dybicz, która jest koordynatorem Astrobazy w Kruszwicy.

W finale konkursu znalazło się 20 miejsc z całej Polski. O tym, kto zwycięży zdecyduje internetowy plebiscyt. Głosować można do 24 lipca za pośrednictwem strony internetowej www.europatomy.eu. (można oddać jeden głos dziennie). W miejscowości zwycięzcy zostanie zorganizowany 30 sierpnia Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich. Zakończy się on finałowym koncertem z największymi gwiazdami polskiej muzyki.

 

Astrobazy Kopernik to zrealizowany z inicjatywy samorządu województwa wyjątkowy na skalę kraju i Europy projekt budowy 14 ogólnodostępnych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. Te świetnie wyposażone lokalne centra obserwacyjno-badawcze dobrze sprawdzają się w nauce przedmiotów ścisłych (więcej). Z infrastruktury astrobaz korzystają miedzy innymi uczestnicy marszałkowskiego projektu „Odkrywamy planety – zajęcia z kompetencji kluczowych” (więcej). W czerwcu ponaddwudziestoosobowa grupa nauczycieli współpracujących z siecią astrobaz zakończyła studia podyplomowe z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych w ramach projektu szkoleniowego dla nauczycieli „Klucz do uczenia” (więcej).

 

Przygotowane przez TVP materiały z cyklu „Europa to my”:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 lipca 2015 r.