Aktualności

Opera Nova zaprasza na trzy inscenizacje opery „Rigoletto”, fot. Marek Chełminiak
Opera Nova zaprasza na trzy inscenizacje opery „Rigoletto”, fot. Marek Chełminiak

Dni teatru

Pod hasłem „Dotknij teatru” w całym kraju odbywają się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Do akcji włączyły się także kujawsko-pomorskie sceny. Zapraszamy na specjalnie z tej okazji przygotowane spektakle, koncerty oraz teatralną grę miejską.

 

Gra miejska „Krzyżacy” w obrębie toruńskiej starówki to piątkowa (1 kwietnia) propozycja zespołu Teatru im. Wilama Horzycy. Uczestnicy przeniosą się w czasie, by pomóc w tarapatach bohaterom powieści Sienkiewicza. Fabuła zaczyna się w chwili, gdy na turniej rycerski do Torunia przybywa dwór królewski. Podczas zwiedzania miasta Zbyszko zgubił cenne pióra obiecane Danusi. Szuka przyjaciół, którzy pomogą mu je odnaleźć. Zadaniem uczestników gry jest zdobycie piór i zmierzenie się z przeszkodami godnymi herbowych rycerzy. Na najszybszych czekają wyjątkowe nagrody związane z premierą “Krzyżaków” na scenie Teatru Horzycy, która odbędzie się 9 kwietnia. Więcej na stronie teatru.

 

Z okazji Dni Teatru Opera Nova zaprasza na trzy inscenizacje „Rigoletta” (1-3 kwietnia). Ta opowieść o zbrodni i karze, żądzy zemsty i okrutnej zabawie uczuciami od czasu premiery na bydgoskiej scenie przed dwoma laty za każdym razem gromadzi pełną widownię. W jednej z najsłynniejszych partii barytonowych, tytułowego błazna Rigoletta wystąpią Leszek Skrla i Zenon Kowalski. W roli księcia Mantui Pavlo Tolstoy i Tadeusz Szlenkier, Gildę zaśpiewają Krystyna Nowak i Victoria Vatutina, mordercę Sparafucile’a Łukasz Goliński i Jacek Greszta, a Maddalenę Dorota Sobczak i Małgorzata Ratajczak. Na niedzielny (3 kwietnia) spektakl przygotowano pulę biletów w specjalnej cenie 20 zł. Więcej na stronie opery.

 

W Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym wczoraj (31 marca) odbył się koncert zespołu Kobranocka, znanego z takich przebojów jak „Kocham cię jak Irlandię”, „I nikomu nie wolno się z tego śmiać”, „Hipisówka” czy „List z pola boju”. Więcej na stronie teatru.

 

Do akcji włączają się także toruńskie Teatr Baj Pomorski, Dom Muz i Teatr Lalek Zaczarowany Świat (więcej o wydarzeniach w Toruniu tutaj), bydgoskie Teatr Polski i Teatr Pantomimy Dar (więcej) i włocławski Teatr Impresaryjny (więcej).

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny i Opera Nova są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone corocznie 27 marca, ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (w 1961 r.) dla upamiętnienia otwarcia w Paryżu Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 marca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2016 r.