Aktualności

Jednym z beneficjentów Funduszu Badań i Wdrożeń jest bydgoska PESA, fot. Tymon Markowski
Jednym z beneficjentów Funduszu Badań i Wdrożeń jest bydgoska PESA, fot. Tymon Markowski

Długa lista innowacyjnych przedsięwzięć

 

Spółka RT-Plast z Gogolinka w powiecie bydgoskim jest dwudziestym pierwszym beneficjentem dotacji z uruchomionego w ubiegłym roku marszałkowskiego Funduszu Badań i Wdrożeń. Zarządzająca funduszem samorządowa wojewódzka Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji rozdysponowała już tą drogą ponad 17 milionów złotych.

 

Fundusz Badań i Wdrożeń to inicjatywa samorządowych władz regionu, finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2014. Celem jest bezzwrotne wsparcie dla innowacyjnego biznesu oraz innych instytucji działających w obszarze badawczo-wdrożeniowym na zakupy usług badawczo-rozwojowych oraz wdrożenia wypracowanych w ich wyniku nowych technologii i rozwiązań, a także inwestycje związane z wyposażeniem laboratoriów badawczych oraz komercjalizacją wyników badań naukowych.    

 

– W nowej perspektywie finansowej, której środki obecnie uruchamiamy, pieniędzy na tego rodzaju przedsięwzięcia będzie znacznie więcej. Szlak już został przetarty, mam nadzieję, że sektor innowacyjny będzie się w naszym regionie rozwijał – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Spółka RT-Plast, która zajmuje się produkcją detali z tworzyw sztucznych, jest mikroprzedsiębiorstwem zatrudniającym dwie osoby. Otrzymaną dotację w wysokości nieco ponad pół miliona złotych wykorzysta na stworzenie laboratorium szybkiego prototypowania techniką 3D (tak zwany druk 3D). Jej projekt, który początkowo znalazł się na liście rezerwowej, jest 28. z kolei na liście dofinansowanych przedsięwzięć. Jego finasowanie jest możliwe na skutek oszczędności związanych z realizacją projektów z listy podstawowej.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lipca 2015 r.