Aktualności

Strażackie inwestycje w Łubiance

Strażackie inwestycje w Łubiance i Żninie

Rozpoczęły się dwie ważne inwestycje Państwowej Straży Pożarnej – budowa nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie oraz centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński). Na realizację zadań przekazaliśmy prawie 13 milionów złotych wsparcia ze środków naszego RPO. Umowy z wykonawcami podpisano w czerwcu.

 

– Nowoczesny sprzęt oraz wysoki poziom wyszkolenia strażaków to gwarancja, że możemy się czuć bezpieczni. Warto podkreślić, że ośrodek szkoleniowy w Łubiance będzie jedyną taką placówką w Polsce powstającą także z myślą o strażakach ochotnikach. Druhowie z OSP zwykle jako pierwsi podejmują interwencje na terenach pozamiejskich, dlatego wysoki stopień ich wyszkolenia jest równie ważny, jak w przypadku strażaków zawodowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

OSP w naszym województwie zrzesza ponad 34 tysiące członków. Wśród nich jest ponad 11 tysięcy czynnych strażaków.  

W Łubiance powstaje dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdą się sale szkoleniowe, część administracyjna, socjalna i sypialna oraz odnowy biologicznej z siłownią. Powstaną także dwa garaże dla wozów bojowych. Do dyspozycji strażaków będzie nowoczesna infrastruktura szkoleniowa i sportowa – boisko wielofunkcyjne, wieża szkoleniowa, ściana wspinaczkowa, bieżnia i plac do ćwiczeń musztry. Koszt realizacji inwestycji to ponad 10 milionów złotych. Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego to prawie 5 milionów złotych.

Przy ulicy Dąbrowskiego w Żninie budowana jest od podstaw nowa siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z nowoczesną jednostką ratowniczo-gaśniczą. Zlokalizowany w centrum miasta obiekt położony będzie blisko planowanego węzła komunikacyjnego trasy S5, co ułatwi sprawny i szybki dojazd na miejsce akcji.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się 4 dwustanowiskowe oraz 2 jednostanowiskowe boksy garażowe, pomieszczenia dla załogi (szatnia, sypialnie oraz pomieszczenia sanitarne i kuchenne), a także sala szkoleniowa oraz część administracyjna. W segmencie technicznym powstaną kolejne trzy pomieszczenia garażowe oraz magazyny. Na terenie komendy zbudowana zostanie też trzykondygnacyjna wspinalnia do sportów pożarniczych i treningowa ścianka wspinaczkowa.

Na dachu umiejscowione zostanie lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, przystosowane do obsługi lądowań nocnych, z którego będzie można przetransportować pacjentów do pobliskiego szpitala. Koszt budowy obiektu to prawie 16 milionów złotych. Na realizację inwestycji Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej otrzymała prawie 8 milionów złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przekazane w związku z obecnymi inwestycjami środki to kolejne wsparcie dla strażaków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czytaj też:
Sala sztabowa strażaków w Chełmnie
Sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej
Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców
Ekwipunek dla strażaków ochotników
Samochody dla strażaków
PO Kapitał Ludzki dla strażaków

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lipca 2015 r.

 

Fot. Szymon Zdziebło

 

Fot. archiwum KPPSP w Żninie