Aktualności

Tymczasowe mieszkanie pp. Lodzińskich w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Tymczasowe mieszkanie pp. Lodzińskich w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Kolejne domy mobilne dla poszkodowanych w nawałnicy

Do rodzin, które straciły dach nad głową w wyniku sierpniowej nawałnicy dotarły kolejne cztery domy mobilne zakupione przez samorząd województwa. Tymczasowe lokum będzie służyć poszkodowanym podczas odbudowy gospodarstw.

 

–  To obecnie najpilniejsze potrzeby. Nasze domy będą służyć tak długo, jak będą potrzebne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zakupione przez samorząd województwa domy mobilne mają ponad 40 metrów kwadratowych powierzchni, dwie sypialnie, salon z miejscami do spania, łazienkę z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnię, gazowe centralne ogrzewanie. Podłączenia do sieci elektrycznej oraz wodociągu i kanalizacji zapewniają gminy. Do tej pory do poszkodowanych trafiło już 10 takich domów.

 

Jako pierwsi tymczasowe lokum otrzymali państwo Gończ z Pamiętowa, którzy mieszkali ponad miesiąc w domu, którego dach zerwała wichura; żywioł zniszczył też inne budynki w ich gospodarstwie. Po nich suche i ciepłe schronienie otrzymały także dwie rodziny we wsi Sitowiec w gminie Koronowo – pięcioosobowa z uczącymi się młodymi ludźmi oraz małżeństwo z czteroletnią córką, które spodziewa się obecnie drugiego dziecka – a także rodzina z trójką dorastających  dzieci w Samsiecznie w gminie Sicienko (dwóch synów mieszka z rodzicami, trzeci uczy się poza miejscem zamieszkania).

 

W ostatni piątek (29 września) dwa domy mobilne trafiły do poszkodowanych z gminy Sośno – ośmioosobowej trzypokoleniowej rodziny (dziadkowie, rodzice i czwórka dzieci w wieku 10,12,14 i 17 lat) ze wsi Sitno oraz małżeństwa z czwórką dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat z miejscowości Szynwałd.

 

W tym tygodniu domy otrzymały kolejne cztery rodziny: małżeństwo z trójką małych dzieci z Dębowa w gminie Sadki (powiat nakielski), siedmioosobowa rodzina w Murczynka (gmina Żnin), samotna osoba z Małej Kloni w gminie Gostycyn (powiat tucholski) oraz pięcioosobowa rodzina z Szynwałdu (gmina Sośno, powiat sępoleński).

 

Zakup domów finansujemy z budżetu województwa oraz pieniędzy, które przekazały nam w ramach wsparcia dla terenów objętych kataklizmem samorządy terytorialne z całej Polski.

 

Zobacz też:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 października 2017 r.