Aktualności

Fot. Tymoteusz Tymiński

Dąb papieski na jubileusz parafii Miłosierdzia Bożego

Marszałek Piotr Całbecki weźmie udział w niedzielnych (12 kwietnia) uroczystościach związanych z jubileuszem 25-lecia istnienia toruńskiej parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Z inicjatywy gospodarza województwa w sąsiedztwie kościoła parafialnego zostanie posadzony dąb pamięci św. Jana Pawła II.

 

Parafia Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Koniuchach należy do najmłodszych w Toruniu. Została erygowana wiosną 1990 roku, decyzja o budowie kościoła Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, z apostolskim błogosławieństwem Jana Pawła II, zapadła rok wcześniej. Ostatecznie świątynia została wzniesiona w latach 1992-1998, w latach 1999-2008 zainstalowano w niej oryginalne witraże przedstawiające drogę krzyżową oraz św. Faustynę i postać Jezusa Dobrego Pasterza. W kwietniu 2012 odsłonięto przy kościele epitafium smoleńskie, poświęcone ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu sprzed 5 lat, z płaskorzeźbą przedstawiającą Lecha i Marię Kaczyńskich oraz tablicami z nazwiskami wszystkich poległych.

 

Uroczysta jubileuszowa suma odpustowa, celebrowana przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, z udziałem zaproszonych gości, rozpocznie się w niedzielę o godz. 15. Następnie, z inicjatywy marszałka Całbeckiego i dzięki wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, w sąsiedztwie świątyni zostanie posadzony i poświęcony dąb pamięci Papieża Polaka. Jubileuszowym darem od samorządu województwa będzie też gruntowne odrestaurowanie terenów zielonych wokół świątyni.

 

Na poniedziałek 13 kwietnia (początek o godz. 18.30) zapowiedziane jest okolicznościowe sympozjum, poświęcone historii i roli społecznej wspólnoty parafialnej.

 

Fot. Tymoteusz Tymiński

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

 

10 kwietnia 2015 r.