Aktualności

Piknik balonowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Piknik balonowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Cumulus za Puchar Gordona Bennetta

Po raz siódmy został rozstrzygnięty prestiżowy ogólnopolski plebiscyt lotniczy Cumulusy. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał Cumulusa Specjalnego za organizację ubiegłorocznych międzynarodowych  zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta. Podczas uroczystej gali 26 lutego statuetkę odebrał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Samorząd województwa został nagrodzony za „błyskawiczną i zdecydowaną decyzję oraz działania, dzięki którym najstarsze, najbardziej prestiżowe zawody lotnicze, czyli 64. Puchar Gordona Bennetta, po ponad 80 latach ponownie odbyły się w Polsce, a załogi balonów gazowych mogły wystartować do wyścigu z lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu”. Za organizację wydarzenia kapituła plebiscytu nagrodziła też Arkadiusza Iwańskiego, który był dyrektorem organizacyjnym Zawodów o Puchar Gordona Bennetta. Arkadiusz Iwański jest odnoszącym sukcesy sportowcem, zdobył złoty medal Mistrzostw Polski 2021 i pierwsze miejsce w balonowym Pucharze Polski 2021. Jest też organizatorem dorocznej Kujawsko-Pomorskiej Fiesty Balonowej, która przyciąga do Torunia grupy balonowe i pasjonatów sterowców z całej Polski.

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o Puchar Gordona Bennetta organizowane są od 1906 roku. W ubiegłorocznych, rozegranych w sierpniu, wzięło udział piętnaście drużyn, które startowały z lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.  Poprzednio Polska gościła najlepszych baloniarzy z całego świata 85 lat temu.

Zobacz też

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

2 marca 2022 r.

Piknik balonowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPiknik balonowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCumulus Specjalny, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP Cumulus Specjalny, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP Laureaci Cumulusy 2021, Fot. Marek Kwasowki