Aktualności

Pałac w Ostromecku, fot. Daniel Pach dla UMWKP
Pałac w Ostromecku, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Cuda Polski 2024 – zachęcamy do głosowania!

Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu, Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku i pałace w Ostromecku – to miejsca w Kujawsko-Pomorskiem nominowane w plebiscycie Cuda Polski 2024 miesięcznika National Geographic Traveler. Głosowanie na stronie National Geographic trwa do niedzieli 5 czerwca.

 

– Nasi kandydaci są już perłami na turystycznej mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Grudziądzkie Muzeum Handlu Wiślanego, Skarbiec Fajansu we Włocławku i pałace w Ostromecku zachwycają pasjonatów historii i miłośników architektury, z zainteresowaniem odwiedzają je zarówno młodsi jak i starsi podróżnicy. To bogactwo, które warto promować, z którego warto korzystać. Zachęcam do odwiedzenia tych wyjątkowych miejsc i do udziału w głosowaniu! – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Po zebraniu rekomendacji redakcja National Geographic Traveler dokonała oficjalnych nominacji. Do tytułu Cuda Polski 2024 nominowano 48 interesujących turystycznie miejsc. Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, a także całe dzielnice czy ogrody. Często to miejsca nieoczywiste, poza utartymi szlakami, niedawno odnowione lub dostrzeżone.

 

– O tym, że w województwie kujawsko-pomorskim miejsc wyjątkowych nie brakuje, nikogo nie trzeba przekonywać. To region pełen różnorodności, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kto zwycięży w tegorocznym plebiscycie? Wybór zdecydowanie nie jest łatwy. Muzeum Handlu Wiślanego, Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu oraz Pałace w Ostromecku to jasno świecące gwiazdy na mapie Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc. Jedno jest pewne – każde z nich trzeba zobaczyć osobiście, do czego serdecznie zachęcam – mówi Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

 

Szesnaście nowych Cudów Polski 2024 (po jednym w każdym województwie) poznamy już 10 czerwca. Wyniki zostaną opublikowane na portalu national-geographic.pl, a informacje o laureatach znajdziemy na łamach prasowego wydania letniego Travelera.

 

Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu powstało w budynkach zmodernizowanych dzięki środkom naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zobacz Stawiamy na rozwój potencjałów regionu

 

Unijne wsparcie umożliwiło także przygotowanie przestrzeni pod Interaktywne Centrum Fajansu. Zobacz Kujawski fajans będzie miał interaktywne centrum

 

W skład zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku wchodzą dwa pałace większy – klasycystyczny, oraz mniejszy, wybudowany w stylu rokoko, który został przekazany samorządowi miasta Bydgoszczy przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w 2008 roku. Na remonty i modernizację tych obiektów przekazaliśmy także środki w ramach naszego regionalnego programu ochrony zabytków.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 maja 2024 r.