Aktualności

Interaktywne Centrum Fajansu, fot. UM Włocławek
Interaktywne Centrum Fajansu, fot. UM Włocławek

Kujawski fajans będzie miał interaktywne centrum

Z tego słynie Włocławek. Rodzaj ręcznie zdobionej ceramiki znany z charakterystycznych błękitnych kwiatów cieszy się popularnością i przechodzi renesans – jego wartość kolekcjonerska stale rośnie. Dzięki dofinansowaniu samorządu województwa w zespole budynków dawnego Banku Gdańskiego na zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej we Włocławku powstaje Interaktywne Centrum Fajansu.

– Samorząd województwa z entuzjazmem wspiera inicjatywy kontynuujące dziedzictwo Włocławka i regionu, a fajans jest ikoną naszego województwa. To nasza wspólna duma i tradycja, którą bliżej będzie można poznać w powstającym centrum – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zaplanowano przebudowę, rozbudowę i remont obiektów oraz ich wyposażenie. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 22 miliony złotych, z czego połowa została dofinansowana z marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Umowę na realizację zadania podpisano w listopadzie, prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Interaktywne Centrum Fajansu (ICF) nawiązuje do 120-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Obiekt składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Remont jest prowadzony ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowych walorów zabudowy, ich wkomponowaniu i wyeksponowaniu w odnowione elementy. Powstała infrastruktura będzie w całości dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Prace obejmują kompleksowy remont zabytkowej elewacji i ogrodzenia, przebudowę świetlika dachowego z odtworzeniem historycznego wyglądu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wnętrza ulegną konserwacji, powstaną szyby windowe oraz nowe instalacje. Przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze podzielone będą na strefy tematyczne: interaktywnej strefy historycznej, edukacyjnej, wystawowej oraz komercyjno-sprzedażowej. Ekspozycję uatrakcyjni specjalne angażujące oprogramowanie i oświetlenie. ICF będzie wędrówką przez historię włocławskich wyrobów ceramicznych i historię miasta. Zwiedzający poznają proces produkcji fajansu oglądając stałe i czasowe wystawy, a także uczestnicząc w procesie produkcji.

Nowopowstające Centrum Fajansu będzie atrakcyjnym punktem turystycznym na mapie włocławskiego Śródmieścia. W miejscu łączącym nowoczesność z tradycją będą działać stałe sekcje plastyczne i warsztaty ceramiczne. W budynku będzie mieścić się Centrum Kultury i Aktywizacji, rozwijające kreatywność i zainteresowania mieszkańców. W planach także założenie inkubatorów: lokalnej przedsiębiorczości i artystycznego.

Kujawski fajans jest znany nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Zwiedzający z całego świata mogli oglądać naszą ekspozycję, a w jej ramach prezentację designerskich ubrań z tkanin zdobionych tradycyjnymi wzorami malowanymi na włocławskim fajansie w pawilonie Polski w ramach tegorocznej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Czytaj także: Przedstawimy się w Dubaju

Umowy RPO: fajans we Włocławku, arteria w Grudziądzu, Grunwald w Toruniu

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 lipca 2022 r.

Interaktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM WłocławekInteraktywne Centrum Fajansu, fot. UM Włocławek