Aktualności

Leczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Leczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Choroby cywilizacyjne dotykają także najmłodszych

Otyłość, astma, wady postawy i wiele innych to choroby, które występują coraz częściej u dzieci i młodzieży, pociągając za sobą konsekwencje nie tylko w dzieciństwie, ale także w dorosłym życiu. Ich leczenie przynosi najlepsze skutki, kiedy jest podjęte już w najwcześniejszych etapach choroby. Wystarczy skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego oferowanego przez Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

– Już co piąte dziecko w Polsce cierpi na otyłość lub nadwagę. Najmłodszych dotykają także inne cywilizacyjne choroby przewlekłe, takie jak wady postawy czy choroby układu oddechowego. Kuracja uzdrowiskowa w Ciechocinku może być odpowiedzią na te problemy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy został zmodernizowany oraz przystosowany dla dzieci i młodzieży. Znajduje się tuż przy samych tężniach solankowych. Skuteczność kuracji wspiera czyste powietrze, prawidłowa kinezyterapia i zabiegi na bazie naturalnych surowców – solanki i borowiny. Pod względem profilu działalności to ośrodek unikatowy w skali kraju, wyspecjalizowany w zakresie leczenia otyłości, chorób górnych dróg oddechowych, dysfunkcji narządów ruchu, chorób układu nerwowego oraz chorób reumatoidalnych.

Z leczenia korzystać mogą dzieci w wieku od 3 do 18 lat. W czasie pobytu pociechy mają zapewnioną naukę w ciechocińskim Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr I w zakresie przygotowania przedszkolnego, szkoły podstawowej i liceum. Kuracja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowa, a procedura kwalifikacyjna krótka i nieskomplikowana. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dziecka może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz każdy specjalista mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarz może w nim dodatkowo wskazać Ciechocinek jako preferowane miejsce leczenia dziecka. Wypełnione skierowanie należy przekazać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ (przez lekarza lub rodzica), gdzie zostaje zarejestrowane i zweryfikowane.

Materiały dotyczące leczenia dzieci i młodzieży dostępne są na stronie internetowej Uzdrowiska Ciechocinek.

Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy, będący częścią Uzdrowiska Ciechocinek S.A. w Ciechocinku jest spółką prawa handlowego samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

9 lutego 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 marca 2023 r.

Leczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP