Aktualności

Leczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Leczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Choroby cywilizacyjne dotykają także najmłodszych

W tym roku już 140 najmłodszych kuracjuszy skorzystało z leczenia uzdrowiskowego, jakie oferuje Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku (powiat aleksandrowski). Wystarczy skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Otyłość, astma, wady postawy i wiele innych to choroby, które występują coraz częściej u dzieci i młodzieży, pociągając za sobą konsekwencje nie tylko w dzieciństwie, ale także w dorosłym życiu. Ich leczenie przynosi najlepsze skutki, kiedy jest podjęte już w najwcześniejszych etapach choroby.

 

– Już co piąte dziecko w Polsce cierpi na otyłość lub nadwagę. Najmłodszych dotykają także inne cywilizacyjne choroby przewlekłe, takie jak wady postawy czy choroby układu oddechowego. Leczenie przynosi najlepsze skutki, kiedy jest podjęte już w najwcześniejszych etapach choroby. Kuracja uzdrowiskowa w Ciechocinku jest odpowiedzią na te problemy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy został zmodernizowany oraz przystosowany dla dzieci i młodzieży. Zlokalizowany jest w kompleksie zieleni, tuż przy samych tężniach solankowych. Kuracja ma zwiększoną skuteczność dzięki czystemu powietrzu, prawidłowej kinezyterapii i zabiegom na bazie naturalnych surowców – solanki i borowiny. Pod względem profilu działalności to ośrodek unikatowy w skali kraju, wyspecjalizowany w zakresie leczenia otyłości, chorób górnych dróg oddechowych, dysfunkcji narządów ruchu, chorób układu nerwowego oraz chorób reumatoidalnych.

 

Z leczenia korzystać mogą dzieci w wieku od 3 do 18 lat. W czasie pobytu pociechy mają zapewnioną naukę w ciechocińskim Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr I w zakresie przygotowania przedszkolnego, szkoły podstawowej i liceum. Kuracja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowa, a procedura kwalifikacyjna krótka i nieskomplikowana. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dziecka może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz każdy specjalista mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarz może w nim dodatkowo wskazać Ciechocinek jako preferowane miejsce leczenia dziecka. Wypełnione skierowanie należy przekazać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ (przez lekarza lub rodzica), gdzie zostaje zarejestrowane i zweryfikowane.

 

Materiały dotyczące leczenia dzieci i młodzieży dostępne są na stronie internetowej Uzdrowiska Ciechocinek.

 

Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy, będący częścią Uzdrowiska Ciechocinek S.A. w Ciechocinku jest spółką prawa handlowego województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 lutego 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 kwietnia 2022 r.

 

Leczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPLeczenie uzdrowiskowe w Ciechocinku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP