Aktualności

Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Tu można poznać historię warzelnictwa

Jak jest pozyskiwana sól z solanki? Jak powstał największy ośrodek uzdrowiskowy w centralnej Polsce? Na te pytania odpowiada wystawa, którą można oglądać w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku.

– Ciechocinek, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, jest miejscem gdzie mieszkańcy i nasi goście mogą spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – podkreśla gospodarz województwa Piotr Całbecki.

Zabytkowa warzelnia soli to ostatnim etap ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej. Służy od blisko dwóch wieków, a prace związane z wytwarzaniem soli są nadal wykonywane ręcznie przez pracowników nazywanych warzelnikami. Bogate złoża solanki i mikroklimat roztaczający się wokół tężni stały się motorem rozwoju Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej.

Muzeum powstało w nieużywanej obecnie części warzelni soli przy ulicy Solnej 6, gdzie wcześniej znajdowała się zaledwie skromna wystawa. Dzięki gruntownemu remontowi, który został dofinansowany ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, powstało miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą oglądać zabytkowe urządzenia, aparaty do gimnastyki leczniczej z początku ubiegłego wieku, a także poznać historię lecznictwa uzdrowiskowego.

W ciechocińskiej warzelni soli odbywa się ostatni etap odparowywanie i krystalizacji solanki. Roztwór dociera tu rurociągiem, następnie jest podgrzewany, a tworzące się kryształki suszy się w parownikach. W procesie produkcji powstają także szlam i ług, które są wykorzystywane do zabiegów leczniczych.

Czytaj: Muzeum w zabytkowej warzelni soli

Poza zabytkową warzelnią soli (w skład której wchodzi otwarte w 2020 muzeum) Uzdrowisko Ciechocinek SA zarządza tężniami solankowymi, fontanną Grzybek i czterema obiektami szpitalno-sanatoryjnymi: Szpitalem Uzdrowiskowym nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienkami Uzdrowiskowymi nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowym nr 6 Grażyna i Dziecięcym Szpitalem Uzdrowiskowym nr 3 im. dra Markiewicza.

Uzdrowisko Ciechocinek w statystykach:

  • Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego odwiedza średnio 25 tysięcy osób rocznie
  • obiekty sanatoryjne Uzdrowiska Ciechocinek odwiedziło w 2022 roku niemal 13 tysięcy osób, zarówno w ramach pobytów stacjonarnych, jak i ambulatoryjnych
  • w 2022 r. z kuracji w uzdrowisku skorzystało o 25% dzieci więcej, niż w roku 2021
  • rok temu goście komercyjni Uzdrowiska Ciechocinek SA stanowili ponad 25% wszystkich pobytów, to ponad 7,6% więcej niż w 2019 r.
  • ponad 63% naszych gości prywatnych korzysta z dłuższych pobytów, trwających od 7 do 14 dni
  • największą popularnością cieszą się pobyty lecznicze z zabiegami i opieką medyczną – korzysta z niej ponad 60% osób prywatnych

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 kwietnia 2023 r.

Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP