Aktualności

Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, fot. Andrzej Romański
Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, fot. Andrzej Romański

Ośrodek badań konserwatorskich UMK

Przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powstało Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. W piątek (9 grudnia) odbyło się uroczyste otwarcie nowej jednostki, która rozpocznie działalność w 2023 roku. Gościem wydarzenia był marszałek Piotr Całbecki.

Centrum będzie prowadzić badania w zakresie nowych metod diagnostyki i konserwacji oraz technik i materiałów mających zastosowanie w konserwacji i restauracji dzieł sztuki. W ramach projektu powstał nowy gmach, zakupionych zostanie 115 nowoczesnych urządzeń, m.in. mikroskop polaryzacyjny, spektrometry, czy skanery 3D. W skład centrum wejdzie pięć laboratoriów i pracownie, które dziś zwiedzali uczestnicy ceremonii otwarcia: laboratoria badań i konserwacji elementów i detali architektonicznych, badań fizyko-chemicznych i nieniszczących, badań i konserwacji papieru i skóry, badań i konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej, badań i konserwacji sztuki nowoczesnej oraz pracownie fotograficzna, badań i konserwacji malarstwa ściennego a także inwentaryzacji i badań zabytków architektury.

Wartość inwestycji to blisko 37 milionów złotych, dofinansowanie z marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekracza 30 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu pod nazwą „Monumentum sonus visio. Akademickie centra przemysłów kreatywnych kultury, sztuki i ochrony zabytków”, realizowanego wspólnie przez UMK oraz bydgoską Wyższą Szkołę Gospodarki. WSG stworzy pięć nowych laboratoriów badawczych: dźwięku, poligrafii i designu, audio-wizualne, neurokognitywistyki, programowania, projektowania i szybkiego prototypowania oprogramowania oraz układów robotyki.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to uczelnia państwowa utworzona w 1945 roku. Jest liczącym się w kraju ośrodkiem akademickim, w którym studiuje ponad 18 tysięcy studentów. UMK ma 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy – Collegium Medicum) i 116 kierunków studiów.

W przyszłym roku będziemy świętować 550. urodziny i 480. rocznicę śmierci patrona toruńskiego uniwersytetu. Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Czytaj: Supernowoczesny ośrodek konserwacji zabytków UMK (kujawsko-pomorskie.pl)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 grudnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.

Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, fot. Andrzej Romański Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, fot. Andrzej Romański