Aktualności

Fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Żegnamy wybitnego artystę

Odszedł Jan Nowicki, wybitny aktor, intelektualista, pisarz, reżyser teatralny, pedagog, człowiek wielkiego serca i wielkiej klasy. Będziemy pamiętać jego wspaniałe role teatralne i filmowe, poczucie humoru, kapelusz i nonszalancko zarzucony szal; jego zaangażowanie w sprawy Kowala, niewielkiego miasteczka w Kujawsko-Pomorskiem, w którym się urodził, i które wybrał sobie na ostatnie siedlisko i miejsce wiecznego spoczynku; anegdoty i aforyzmy, którymi sypał jak z rękawa, także w zwykłych rozmowach. Marszałek Piotr Całbecki przyznał artyście pośmiertnie medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

– Miałem zaszczyt i szczęście spotykać pana Jana, ostatnio w marcu, kiedy wspólnie z Krzysztofem Zanussim otwieraliśmy kino społecznościowe w Kowalu – to taki lokalny projekt, który był Mu bardzo bliski. Umówiliśmy się wówczas się na otwarcie domu Heleny Grossówny w Toruniu. Zdecydowałem, że ta uroczystość będzie dedykowana także Jemu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Jan Nowicki umiał zjednywać sobie ludzi, rozmawiać z każdym. Zostawił po sobie nie tylko filmy i sztuki, w których zagrał, ale też pogrążone w żalu liczne grono przyjaciół, sąsiadów, znajomych. Odszedł tak jak chciał, w swoim domu w Krzewencie pod Kowalem. „Żyć możesz wszędzie, umieraj, gdzie dom” – takie motto kazał umieścić na płycie rodzinnego grobowca.

 

Niech spoczywa w pokoju.   

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 grudnia 2022 r.