Aktualności

Otwarcie centrum Barcina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Otwarcie centrum Barcina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Centrum osiedla w Barcinie otwarte

Wymieniona nawierzchnia chodników i miejsc parkingowych, zmodernizowana fontanna, nowe ławki, siłownia zewnętrzna i nasadzenia nowej zieleni – centrum Barcina (powiat żniński) zmieniło swoje oblicze. Zagospodarowany teren stał się miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców, umożliwiającym realizację projektów kulturalnych. Inwestycję wartą ponad 3,5 mln złotych wsparły środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W otwarciu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

– Projekt rewitalizacji centrum Barcina jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Uporządkowany teren będzie nie tylko cieszył oko mieszkańców i odwiedzających Barcin, ale stanie się także przestrzenią spełniające funkcje kulturalne i rekreacyjne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Na terenie pomiędzy ratuszem i domem kultury wymieniono nawierzchnię, wyznaczono nowe chodniki i zmodernizowano fontannę. Spacerowiczów ucieszy mała architektura – zamontowano m.in. pergole i ławki, zaprojektowano nowe oświetlenie, pojawiły się nowe nasadzenia. Z myślą o miłośnikach aktywnego spędzania czasu powstała siłownia zewnętrzna, a dla dzieci zjeżdżalnia.

 

Projekt zintegrowany jest z trzema edycjami działań animacyjno-kulturalnych („Lato w mieście”, „W świątecznym nastroju” i „Ku wiośnie”), na realizację których gmina Barcin otrzymała dofinansowanie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Pałuki – Wspólna Sprawa.

 

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 3,5 mln złotych, a dofinansowanie środkami unijnymi z naszego RPO to blisko 2 mln złotych.

 

Modernizacje centrum miast to projekty konsekwentnie wspierane przez Urząd Marszałkowski. 11 listopada oficjalnie otwarto zrewitalizowany rynek w Sępólnie Krajeńskim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 listopada 2021 r.

 

Otwarcie centrum Barcina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie centrum Barcina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie centrum Barcina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie centrum Barcina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w BarcinieZrewitalizowane centrum osiedla w Barcinie, fot. Grzegorz Smoliński, Urząd Miejski w Barcinie