Aktualności

fot. Tymon Markowski
fot. Tymon Markowski

Bydgoszcz-Rzym na wakacje

Dobra wiadomość dla planujących letni wypoczynek na południu Europy: w połowie czerwca włoski przewoźnik uruchomi bezpośrednie połączenie lotnicze Bydgoszcz-Rzym i Rzym-Bydgoszcz. Loty do i z Wiecznego Miasta odbywać się będą dwa razy w tygodniu. Jeszcze przed wakacjami zakończy się też rozpoczęta jesienią ubiegłego roku rozbudowa terminala pasażerskiego regionalnego Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

– To drugie po Frankfurcie zagraniczne połączenie z naszego portu, w dodatku do tak atrakcyjnego miejsca, będącego wielkim lotniskiem przesiadkowym. Na razie mówimy o pięciu miesiącach, ale chcielibyśmy, by połączenie to na stałe weszło do siatki połączeń. Jestem przekonany, że nowa linia zainteresuje naszych przedsiębiorców i udających się do Watykanu. Liczymy też na przylatujących do nas włoskich turystów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który 28 kwietnia spotkał się z dziennikarzami na terenie bydgoskiego lotniska.

 

Loty będą się odbywać w poniedziałki i czwartki, pierwsze już 16 czerwca. Zabierający na pokład 148 pasażerów Boening 737 wystartuje z rzymskiego lotniska Fiumicino o 11.55 by wylądować w mieście nad Brdą 2,5 godziny później (godz. 14.25). Lot powrotny z Bydgoszczy o 15.10, lądowanie na Rzym Fiumicino o 17.35. Linię do Włoch obsługiwać będzie włoska firma Mistral Air.

 

Rozpoczęta w listopadzie 2015 rozbudowa terminala pasażerskiego PLB jest obecnie na półmetku. Nowa część obiektu została pokryta dachem, wkrótce rozpoczną się prace wykończenie. Kolejnym etapem jest zagospodarowanie powierzchni na pierwszym piętrze, zajmowanej obecnie między innymi przez biura i taras widokowy. Powstaną tu sklepy (w tym wolnocłowe), restauracja z panoramicznym widokiem na płytę lotniska, salonik dla VIP-ów i specjalnie zaprojektowany „lotniczy” plac zabaw dla dzieci. Władze portu zapewniają, że wszystkie prace zakończą się jeszcze przed letnim sezonem czarterowym.

 

Port Lotniczy Bydgoszcz to spółka akcyjna której większościowym udziałowcem jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W formie dokapitalizowania oraz dotacji – na inwestycje i działania promocyjne, czyli rozwój i poprawę komfortu pasażerów – przekazaliśmy jej 175 milionów złotych. Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów jest nowy system informatyczny pozwalający na zarządzenie ruchem lotniczym i zespołami obsługi naziemnej połączony z systemem informacji wizualnej dla podróżnych.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 kwietnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2016 r.

fot. Tymon Markowskifot. Tymon Markowskifot. Tymon Markowskifot. Tymon Markowski