Aktualności

Bydgoszczanie w Toruniu (nasza ubiegłoroczna kampania „Odwiedź sąsiada”), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Bydgoszczanie w Toruniu (nasza ubiegłoroczna kampania „Odwiedź sąsiada”), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy na urodziny Torunia

Z okazji 783. urodzin Torunia bydgoskie służby statystyczne opracowały zestaw poświęconych miastu informacji statystycznych i dedykowany wszystkim mieszkańcom regionu quiz wiedzy na temat grodu Kopernika.

 

Toruń zajmuje obecnie powierzchnię 116 kilometrów kwadratowych i ma prawie 203 tysiące mieszkańców, nieco więcej kobiet (108 tysięcy) niż mężczyzn. Aktualnie nieco więcej torunian wyjeżdża ze swojego miasta w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi niż przybywa tu nowych mieszkańców – saldo migracji na 1000 osób wynosi -1,49. Najliczniejsza wśród torunian grupa wiekowa to 30-34 lata.

 

Przyrost naturalny jest niestety niski – wynosi 0,20 na 1000 mieszkańców. W ubiegłym roku urodziło się blisko 2 tysiące nowych obywateli miasta – nieco więcej chłopców niż dziewczynek. Według prognoz w 2050 roku torunianom urodzi się niewiele ponad 1000 pociech. Ta tendencja nie przekłada się na razie na zmniejszanie się populacji, ale prognozy mówią o tylko nieco ponad 150 tysiącach mieszkańców za trzydzieści kilka lat.   

 

Liczba studiujących w toruńskich uczelniach to tyle co małe miasteczko – w roku akademickim 2015/2016 było ich 25 tysięcy, większość na studiach dziennych. Od kilku lat obserwuje się pewien spadek, co jest związane z ogólną sytuacją demograficzną w Polsce.

 

W ubiegłym roku oddano tu do użytku nieco ponad 1 100 nowych mieszkań, w większości (774) przeznaczonych przez właścicieli na sprzedaż lub wynajem. Przeciętna przypadająca na jedną osobę powierzchnia mieszkania to 60 metrów kwadratowych. 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 czerwca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 lipca 2016 r.