Aktualności

Ceremonia otwarcia pracownia tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Ceremonia otwarcia pracownia tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Bydgoski Szpital Zakaźny ma tomograf komputerowy

W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy działa już pracownia tomografii komputerowej powstała dzięki marszałkowskiemu pakietowi antykryzysowemu. Na wart 130 milionów złotych medyczny segment programu składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, a także remonty w placówkach.

– Ta nowoczesna maszyna diagnostyczna jest w tym miejscu obecnie naprawdę potrzebna. To ważne, że została zainstalowana i uzyskała gotowość do pracy w tak krótkim czasie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Sześćdziesięcioczterorzędowy aparat, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów, jest komputerowym tomografem kontenerowym – czyli zainstalowanym na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie stosowane jest obecnie w naszym kraju względnie często, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych. W przypadku bydgoskiej lecznicy kontener został wpisany w zbudowany wokół niego pawilon, z łącznikiem do budynku głównego. Wartość inwestycji to 3 300 tysięcy złotych.

W ceremonii otwarcia pracowni (20 sierpnia) uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Do placówek wykorzystujących środki z naszego pakietu antykryzysowego dołączył w miniony wtorek (18 sierpnia) szpital powiatowy w Mogilnie, który zakupił nowoczesną, wyposażoną w aparaturę intensywnej opieki specjalistyczną karetkę ratunkową, respirator transportowy i urządzenia do bezpiecznej dezynfekcji pomieszczeń, a teraz rozpoczyna połączony z przebudową remont oddziału chorób wewnętrznych.

Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy i niezbędny sprzęt trafiły wcześniej do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie i Szpitala Powiatowego w Chełmży, Szpitala Tucholskiego w Tucholi, Szpitala Miejskiego w Toruniu i Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. To m.in. karetki transportowe, aparatura analityczna, respiratory, systemy intensywnego nadzoru medycznego, pulsoksymetry i aparatura do wysokoprzepływowej terapii tlenem, urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) oraz aparaty do automatycznej resuscytacji krążeniowej i oddechowej.

Częścią pakietu są też projekty inwestycyjne. Centrum Pulmonologii zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny, a żnińskie Centrum Zdrowia zmodernizowało sieciowe instalacje tlenową, powietrzną i próżniową.

Wart 910 milionów złotych nasz pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

20 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia 2020 r.

Ceremonia otwarcia pracownia tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia otwarcia pracownia tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia otwarcia pracownia tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia otwarcia pracownia tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia otwarcia pracownia tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP