Aktualności

Budowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIM
Budowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Bruksela zatwierdza wsparcie i chwali inwestycję na Bielanach

Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła wkład finansowy z naszego RPO na rozbudowę i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Bruksela, która chwali się tą decyzją na Twitterze, uznaje finiszującą w tym roku budowę nowego miasteczka medycznego na Bielanach za modelowy projekt w dziedzinie tego rodzaju inwestycji.

Chodzi o środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, ponad 200 milionów złotych (52,7 mln euro), które zostały już uwzględnione w montażu finansowym. Jednak, ponieważ mamy tu do czynienia z naprawdę dużym projektem, unijne prawo wymaga weryfikacji procedury ich przyznania przez KE. Komisja bada zarówno zasadność wsparcia (w oparciu o analizę kosztów i korzyści społecznych), jak i kwestię zgodności z politykami unijnymi. Decyzja, datowana na 22 stycznia, jest potwierdzeniem, że wszystko jest w najlepszym porządku i środki mogą zostać uruchomione.

– Komisja Europejska uważa rozbudowę i modernizację toruńskiej lecznicy za ważne i dobrze realizowane przedsięwzięcie; tak istotne, że włączyła je do własnej kampanii promocyjnej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – W związku z tym inwestycję wizytował najważniejszy w Europie człowiek od lecznictwa, komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis.

– Dzięki tej inwestycji, realizowanej w ramach unijnej polityki spójności, mieszkańcy Torunia będą oczekiwać krócej na leczenie i badania. Będą mieli dostęp do wysokiej jakości pomocy medycznej w nowoczesnym kompleksie szpitalnym. To jest wspaniały projekt, który pokazuje czym jest w istocie polityka spójności: działaniem na rzecz poprawy jakości życia ludzi – taką wypowiedź na temat naszej inwestycji europejskiej komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Creţu przytacza na swojej stronie KE.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie finansujemy – na zasadzie montażu finansowego, za który chwali nas w tym samym tweecie KE – z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, środków własnych samorządu województwa i środków i własnych placówki oraz wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W dwa lata od wbicia pierwszej łopaty na placu budowy inwestycja finiszuje. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku. Obecnie w większości obiektów, w tym nowym gmachu głównym i pawilonie dla szpitalnej apteki i administracji, prowadzone są prace wykończeniowe; pawilon dla oddziałów psychiatrycznych jest w stanie surowym otwartym. Jednocześnie trwają zakupy wyposażenia – sprzętu i specjalistycznej aparatury. Ostatnio m. in. rozstrzygnięto przetarg na dostawę angiografów, trwa procedura wyboru dostawcy rezonansu magnetycznego.

Inwestycja na Bielanach jest elementem kontynuacji marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych lecznic województwa, czyli naszego medycznego pakietu stulecia. Wśród obecnych beneficjentów są także m.in. Szpital Popiełuszki we Włocławku i bydgoskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii. Największymi beneficjenta pierwszego etapu programu były dwie bydgoskie lecznice, Wojewódzki Szpital Dziecięcy i regionalne Centrum Onkologii.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia 2019 r.

Budowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIMBudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIMBudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIMBudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIMBudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIMBudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, styczeń 2019, fot. Sky Drone Studio dla KPIM