Aktualności

Bransoletka życia

Bransoletka życia dla seniora

Teleopieka domowa to nowa forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, proponowana w marszałkowskim pilotażowym projekcie, który ruszy jeszcze tej wiosny. Udział w nim jest bezpłatny, nabór odbywał się do 23 marca.

 

– Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza dla nich bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, a dla rodzin możliwość kontynuowania pracy zawodowej i wypełniania innych obowiązków ze świadomością, że rodzice czy dziadkowie są pod opieką – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Rozwiązania tego typu stosowane są szeroko za naszą zachodnią granicą, w Polsce dopiero raczkują. System opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych. Nadajniki/odbiorniki z komunikatorem audio umocowane są w bransoletkach lub zawieszkach na szyję, które seniorzy noszą stale przy sobie. Wciśnięcie przycisku alarmowego uruchamia pomoc. Najpierw z podopiecznym próbuje się skontaktować opiekun z centrum operacyjnego. Stosowanie do sytuacji, zawiadamia rodzinę, innych bliskich lub sąsiadów, albo np. wzywa karetkę ratunkową. System można rozbudowywać, dodając różne funkcje monitoringu, np. lokalizację, czujnik upadku, licznik kroków, pomiar tętna.

 

Nasz pilotażowy system teleopieki będzie dostępny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Obejmiemy nim 50 niesamodzielnych osób starszych w całym regionie od kwietnia 2018 do grudnia 2019. Rekrutacja trwała do 23 marca. Szczegółowe informacje można uzyskać w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej telefonicznie (tel.: 56 657 14 69) lub mailowo (e-mail: infosenior@rops.torun.pl). 

 

Teleopieka jest częścią przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Polski Czerwony Krzyż marszałkowskiego programu wsparcia seniorów, w którym proponujemy także inne pomocne rozwiązania: opiekun domowy, sieć wsparcia sąsiedzkiego, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej. Więcej

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2018 r.