Aktualności

„Czarodziejski flet” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Czarodziejski flet” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Festiwal muzyki ludowej i tradycyjnej w Bydgoszczy, spektakl w Operze Nova oraz spotkania z poezją w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury i Teatrze im. Wilama Horzycy  to nasze propozycje na najbliższe spotkanie z kulturą w regionie. W wielkanocnym klimacie

 

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy od czwartku do niedzieli (15-18 marca) zaprasza na 6. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy. W programie koncerty artystów, którzy w umiejętny sposób łączą ludowe inspiracje z muzyką współczesną: wystąpią między innymi zespoły Elik, Księżyc, Mosaik i Tęgie Chłopy. Imprezie będą towarzyszyć warsztaty tańców tradycyjnych, warsztaty muzyczne dla dzieci oraz wernisaż wystawy malarskiej Oli Krawczenko. Więcej na stronie MCK.

 

W weekend (17-18 marca) na scenę Opery Nova powraca „Czarodziejski Flet” Mozarta. W bydgoskiej wersji akcja poetyckiego libretta o głębokim przesłaniu humanistycznym rozgrywa się w scenograficznej przestrzeni wielkiej biblioteki. To tu bohaterowie poznają prawdę o sobie, swą zdolność do poświęcenia, pokonywania życiowych trudności, lęku przed innymi. Więcej na stronie opery.

 

Znani i nieznani szerszej publiczności poeci, z dorobkiem i ci, którzy są na początku swojej drogi artystycznej, nie tylko z Bydgoszczy – to współtwórcy i bohaterowie Wiosennego Maratonu Poetyckiego, który odbędzie się w piątek (16 marca) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Organizatorzy czekają na wszystkich, którzy chcą posłuchać, ale przede wszystkim zaprezentować własne wiersze. Więcej na stronie KPCK.

 

Na spotkanie z poezją zaprasza w niedzielę (18 marca) także Teatr im. Wilama Horzycy. Jako, że marzec kojarzy się z buntem młodych ludzi i demonstracjami studenckimi, w teatrze odbędzie się czytanie poezji beat generation, awangardowego ruchu literacko-kulturowy powstałego w  latach 50. XX wieku w USA. Będzie można posłuchać utworów poetów, którzy w swojej twórczości wyrażali bunt, indywidualizm, nonkonformizm, sprzeciw wobec konsumpcjonizmu: Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga i Williama S. Burroughsa. Więcej na stronie teatru.

 

Opera Nova, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury i Teatr im. Wilama Horzycy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2018 r.