Aktualności

Fragment oficjalnego plakatu wydarzenia

Blechacz promował region w Edynburgu

Rafał Blechacz, związany z Kujawsko-Pomorskiem światowego formatu wirtuoz fortepianu, zagrał 28 czerwca w Edynburgu Chopina, a także Bacha i Beethovena. Organizatorem koncertu, który jest elementem wizerunkowej kampanii promocyjnej regionu, był samorząd województwa. Wydarzeniu patronował ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

 

Cykl europejskich koncertów muzyki klasycznej z najwyższej półki, które podkreślają nasze  związki z Chopinem, rozpoczęliśmy w 2013 roku. Na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego inny znakomity pianista rodem z Kujaw i Pomorza, Paweł Wakarecy, wystąpił w ubiegłych latach z recitalami w Paryżu i Nohant, Monachium i Wiedniu, Londynie i Edynburgu oraz w Valdemossie na Majorce.

 

Tym razem zaprosiliśmy brytyjskich melomanów do Queen’s Hall w Edynburgu w Szkocji. Wśród plakatów i folderów, obok tych informujących o walorach naszego regionu i nawiązujących do sylwetki wielkiego kompozytora, znalazły się także odniesienia do postaci Jane Stirling, szkockiej arystokratki i uczennicy Chopina. Podczas wizyty w Edynburgu Rafał Blechacz odwiedza zamek Stirling, górujący nad miastem Stirling, dawną stolicą Szkocji.

 

Gospodarzami wydarzenia w Queen’s Hall byli marszałek Piotr Całbecki i polski konsul generalny w Edynburgu Dariusz Adler. Samorząd województwa reprezentowała członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

 

Rafał Blechacz, honorowy obywatel województwa kujawsko-pomorskiego, jest artystą o międzynarodowej renomie, koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na trzech kontynentach, występując ze słynnymi orkiestrami symfonicznymi i znakomitymi dyrygentami, nagrywa płyty dla światowych gigantów fonograficznych. Urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią, w 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Początkiem jego wielkiej kariery było zwycięstwo w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie (w roku 2005).

 

Oficjalny plakat wydarzenia

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 czerwca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2017 r.

 

Koncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKPKoncert Rafała Blechacza w Edynburgu, fot. Janusz Bochenek/UMWKP