Aktualności

Dzieci w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczęły wakacyjne szaleństwo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Dzieci w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczęły wakacyjne szaleństwo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Polecamy na wakacje

Podczas wakacji dzieci i młodzież w Kujawsko-Pomorskiem z pewnością nie będą się nudzić. Liczne gry, zabawy, warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne to tylko część z tego, co przygotowały dla najmłodszych wojewódzkie instytucje kultury.

 

Galerie

 

W lipcowe wtorki i sierpniowe czwartki w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbywać się będą zajęcia plastyczne dla dzieci szkolnych. Goście galerii będą mogli zapoznać się z takim technikami kalkografia, kolaż, szablon na tkaninie, rzeźba w glinie, formy przestrzenne czy sgraffito na papierze. Zajęcia co roku cieszą się dużą popularnością, dlatego warto już rezerwować miejsce. Więcej na stronie galerii.

 

7 lipca Galeria Wozownia proponuje zajęcia rodzinne  „Niemapy: Toruń od nowa!”, podczas których uczestnicy wspólnie stworzą „Niemapę” Torunia. Będzie to okazja do poszukania nieoczywistych miejsc, tras spacerów, ciekawostek i pomysłów ma rodzinne wyprawy. Warsztaty poprowadzą twórcy serii wydawniczej NIEMAPA, ilustrowanych przewodników po polskich miastach. Więcej na stronie galerii.

 

Wakacyjną propozycją Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będą zajęcia odbywające się pod szyldem „Familijne podwórko u Hoffmana”. Zajęcia odbywać się będą w od lipca do połowy sierpnia w każdy wtorek, a jego tematyka co tydzień będzie inna: od legend polskich, poprzez detektywów i superbohaterów, aż do wikingów, kosmosu i cyrku. Więcej na stronie KPCK.

 

Muzea

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało bogaty wakacyjny program. W każdy lipcowy i sierpniowy czwartek odbędzie się spotkanie z bajką ludowa dla dzieci w wieku szkolnym. Nie zbraknie również innych cyklicznych wydarzeń znanych gościom muzeum: „Kociołka ze Sztuką” dla dzieci w wieku od 8 lat, „Etnoigraszek” dla rodzin z małymi dziećmi i „Muzeum-panaceum” dla osób powyżej 55 lat z wnukami lub bez. Dla grup zorganizowanych muzeum proponuje spotkania tematyczne „Wakacyjne wyprawy w przeszłość i „100 lat temu na wsi”. Więcej na stronie muzeum.

 

Warsztaty artystyczne i festyny rodzinne to propozycje na całe wakacje ze strony Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wśród tematyki zajęć dla rodzin i grup zorganizowanych znajdą się tradycyjne pożywienie na Kujawach, dawne zawody, szkoła sprzed stu lat, zdobienie wnętrz i zachowanie przy stole. Z kolei tematem festynów będzie życie dawnej wsi. Więcej na stronie muzeum.

 

Biblioteki

 

Na wakacyjne spotkania zapraszają filie Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W bibliotece przy ulicy Rzepakowej lipiec upłynie pod znakiem zajęć plastycznych i gier planszowych, przy ulicy Lelewela dzieci będą się bawić kolorami, przy Kościuszki w każdą środę wakacji odbędą się gry i zabawy plastyczne, między innymi tworzenie wielkiej pocztówki 3D z wakacji, przy Jęczmiennej dzieci będą podróżować po całym świecie, zaś przy Lubickiej młodzież w wieku 10-14 będzie kręcić własny film. Więcej na stronie książnicy.

 

Od 3 do 14 lipca w podbydgoskich gminach (Jeziora Wielkie, Dąbrowa Biskupia, Sicienko, Dąbrowa, Sośno, Bukowiec, Świekatowo, Laskowice, Śliwice, Rogowo) Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy organizuje cykl spotkań animacyjnych „Po drodze z książką”. W programach między innymi poranki muzyczne z artystami Filharmonii Pomorskiej, seanse plastyczne, spektakle teatralne promujące czytelnictwo, warsztaty plastyczne, czy warsztaty animacji poklatkowej. Więcej na stronie biblioteki.

 

Teatr i muzyka

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni w wakacje zaprasza do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych w postaci audycji muzycznych, które skierowane są do dzieci młodszych, młodzieży, jak  i dorosłych i dotyczą wielu aspektów życia i twórczości Fryderyka Chopina – jego pobycie w Szafarni, inspiracjach muzyka ludową czy poczucia patriotyzmu. Z kolei we wszystkie niedziele od 2 lipca do 13 sierpnia o godzinie 12.15 ośrodek zaprasza dzieci wraz z rodzicami na recitale fortepianowe w ramach cyklu „Wakacje z Chopinem”. Więcej na stronie ośrodka.

 

Filharmonia Pomorska i  Pałac Lubostroń wspólnie zapraszają na dwa wakacyjne koncerty z cyklu „Pałac Dzieciom”, które odbędą 9 lipca i 20 sierpnia się w pałacu.

 

Na zakończenie wakacji  (24 i 25 sierpnia) w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym powrócą dwaj niesforni bracia w spektaklu „Jacek i Placek na tropie księżyca”. W opowieści bliźniacy uciekają z domu, by odnaleźć swojego tatę zajętego pilnowaniem księżyca. Ruszają w pełną przygód podróż, podczas której będą musieli stawić czoła różnym przeciwnościom losu. W tej familijnej opowieści o poszukiwaniu szczęścia aktorom towarzyszyć będzie zespół rockowy wykonujący przeboje Lady Pank, m.in. „Marchewkowe pole”. Więcej na stronie teatru.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 czerwca 2017 r.