Aktualności

Uroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon Markowski
Uroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon Markowski

BiT City: ruszył tramwaj do Fordonu

Rewolucja komunikacyjna w Bydgoszczy – w sobotę (16 stycznia) została uruchomiona linia tramwajowa do Fordonu z efektowaną estakadą, zintegrowaną platformą przesiadkową Bydgoszcz Wschód, zmodernizowanym układem drogowym wzdłuż przebiegu torów i obsługującym nowe połączenie nowoczesnym taborem. To największa część BiT City – grupy koordynowanych przez samorząd województwa kompleksowych, powiązanych i uzupełniających się inwestycji, dzięki którym Bydgoszcz i Toruń stają się sobie komunikacyjnie bliższe.

 

Nowa bydgoska linia tramwajowa, łącząca centrum miasta z dzielnicą Fordon, o długości blisko 10 kilometrów, jest najdłuższa z nowo wybudowanych w Polsce i najdroższa w grupie BiT City (kosztowała ponad 400 milionów złotych). Do jej obsługi zakupiono w Pesie 12 nowoczesnych pojazdów szynowych. W sobotę i niedzielę (16 i 17 stycznia) woziły podróżnych bezpłatnie.

 

– BiT City zmieniło nasze myślenie o komunikacji publicznej. Przestaliśmy ją postrzegać w kategorii obciążeń i problemów, dostrzegliśmy związane z nią możliwości i wygody. Komunikacja zbiorowa to także ekologiczna konieczność i właściwa odpowiedź na urbanizacyjne wyzwania współczesności. Kluczem jest funkcjonalne powiązanie wielu środków transportu, w naszym przypadku przede wszystkim kolei i transportu miejskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Na BiT City składają się ponadto między innymi rewitalizacja głównego dworca kolejowego w Toruniu, rewitalizacja linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń, stworzenie zintegrowanych platform przesiadkowych w obu miastach oraz zakupy nowoczesnych pojazdów szynowych. Wartość wszystkich projektów przekracza miliard złotych. Z BiT City łączy się też oddany do użytku latem 2015 nowy dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, należący do najnowocześniejszych w kraju. Powstał co prawda w ramach osobnego przedsięwzięcia, ale o jego realizacji przesądził właśnie ten koordynowany przez samorząd województwa pakiet projektów, zakładający rozwój i integrację systemów komunikacji publicznej obu stolic regionu. Inwestycja którą samodzielnie przeprowadził samorząd województwa to zakup taboru do obsługi połączeń kolejowych BiT City.

 

Większość projektów już zakończono, do sfinalizowania została jeszcze finiszująca budowa będących zintegrowanymi platformami przesiadkowymi bydgoskich przystanków kolejowych Leśna, Bielawy i Błonie oraz nowego dworca kolejowego w Solcu Kujawskim i przystanku kolejowego w Cierpicach w powiecie toruńskim. Prace na wszystkich obiektach powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2016.

 

W planach jest już BiT City 2 w perspektywie do roku 2020. Chodzi o połączenia komunikacyjne Bydgoszczy i Torunia z Włocławkiem, Grudziądzem i Inowrocławiem. Główny nacisk położymy na usprawnienie powiązań komunikacji miejskiej z pasażerskimi przewozami podmiejskimi i regionalnymi.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 stycznia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia 2016 r.

Uroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon MarkowskiUroczyste uruchomienie nowej linii do Fordonu, fot. Tymon Markowski