Aktualności

Próba spektaklu „Grona gniewu” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, fot. Monika Stolarska
Próba spektaklu „Grona gniewu” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, fot. Monika Stolarska

Kultura na weekend

W najbliższy weekend w regionie czekają nas trzy premiery teatralne. W Teatrze Muzycznym w Toruniu zobaczymy „Gatunek żeński”, Teatr Horzycy zaprasza na „Nieskończoną historię”, a Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje „Grona gniewu”. W weekend także wernisaże wystaw w muzeach w Toruniu i Włocławku oraz koncerty w Filharmonii Pomorskiej. Jeszcze do 23 stycznia w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu można oglądać wystawę „Światłopogląd”

 

W Teatrze Polskim w Bydgoszczy w sobotę (16 stycznia) premiera spektaklu „Grona gniewu” według powieści Johna Stainbecka w reżyserii Pawła Wodzińskiego. Bydgoska adaptacja tego słynnego dzieła zestawia ze sobą czasy wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku z obecnym załamaniem globalnej gospodarki i masowymi migracjami zdesperowanych ludzi. Więcej.

 

Toruńska Galeria Wozownia zaprasza w piątek (15 stycznia) na otwarcie trzech wystaw. W pierwszej, zatytułowanej „Wotum”, Bartek Jarmoliński prezentuje kolaże stworzone z opakowań po lekach, które symbolizują podziały społeczno-politycznych we współczesnej Polsce. W drugiej „SYNthesis&enERGY. Obrazy, residua malarskie i wideo” malarz Krzysztof Gliszczyński pokaże instalacje stworzone z zastosowaniem różnorodnych technik malarskich. Trzecia „Archiwum” Doroty Świdzińskiej jest zbiorem fotografii i instalacji przedstawiających proces starzenia się. Wystawy będą czynne do 21 lutego. Więcej.

 

Na wernisaż wystawy malarskiej „Niedokończone…” Marka Hoffmana zaprasza w sobotę (16 stycznia) Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Zmarły przed dwoma laty toruński artysta zawodowo był związany między innymi z Galerią Wozownia. W swoich pracach szczególnie zwracał uwagę na kolor, prezentował osobistą wizję Stworzenia, podejmował tematy sacrum, kondycji człowieka we współczesnym świecie i relacji międzyludzkich. Wystawa będzie czynna do 20 marca. Więcej.

 

W weekend w Filharmonii Pomorskiej dwa koncerty. W piątek (15 stycznia) Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumana i baryton Witold Żołądkiewicz zaprezentują romantyczną muzykę Dvoraka, Mahlera, Brahmsa. W sobotę (16 stycznia) koncert noworoczny, podczas którego Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska przedstawi najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Więcej.

 

Do 23 stycznia w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka można oglądać wystawę podsumowującą zrealizowany w zeszłym roku eksperymentalny projekt edukacyjny „Światłopogląd”. W ekspozycji znalazły się zdjęcia, prace malarskie, rysunkowe i graficzne dotyczące istoty światła, jego obecności w życiu człowieka, a także roli, jaką spełnia w sztuce współczesnej. Więcej na stronie galerii.

 

Galeria Wozownia, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Filharmonia Pomorska są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 stycznia 2015 r.