Aktualności

Sztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Sztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Ruszył bieg do Santiago de Compostela (zdjęcia)

27 biegaczy, 10 dni i ponad 3 tysiące kilometrów – stowarzyszenie „Brodnica Biega” zorganizowało bieg do Santiago de Compostela. Na toruńskim Rynku Nowomiejskim w sobotę (15 października) uczestników pożegnał marszałek Piotr Całbecki, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Więcej na stronie www.runtosantiago.pl.

 

Bieg odbywa się na zasadzie sztafety, każdy biegacz ma do pokonania codziennie 10-20 km, które łącznie dadzą ponad 300 km każdego dnia.

 

Rok 2022 jest rokiem szlaku św. Jakuba. Camino de Santiago jest jedną z najstarszych i najważniejszych dróg pielgrzymkowych obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Historyczne początki szlaku sięgają IX w. Celem pielgrzymki jest katedra w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. Symbolami szlaku są muszla oraz krzyż św. Jakuba. Fragment szlaku przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie.

 

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „Brodnica Biega”, które od lat organizuje imprezy biegowe, takie jak ,,Dycha Anny Wazówny” i ,,Charytatywny Bieg Mikołajkowy”. Największym dotychczasowym wydarzeniem była pielgrzymka biegowa do Rzymu w roku 2014. Wówczas brodniczanie pobiegli do Watykanu na mszę kanonizacyjną Jana Pawła II.

 

Trasa przebiega przez Lipsk, Mainz, Reims, Paryż, Poitiers, Pampelunę i Leon. Bieg rozpoczął się 15 października, pierwszego dnia biegacze odwiedzili m. in. Brodnicę, Szafarnię (powiat golubsko-dobrzyński), Golub-Dobrzyń, Toruń i Kruszwicę (powiat inowrocławski).

 

Podczas akcji prowadzona jest zbiórka pieniędzy na pomoc chorej na mózgowe porażenie dziecięce brodniczance Magdalenie Janke.

 

Departament Sportu i Turystyki

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 października 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2022 r.

 

Sztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSztafeta do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP