Aktualności

Rondo w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Rondo w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Bezpieczne rondo w Więcborku

W Więcborku w powiecie sępoleńskim w miniony wtorek (14 sierpnia) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odbyło się oficjalne otwarcie nowe ronda na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich. Sfinansowana przez samorząd województwa inwestycja, której koszt wyniósł blisko 2 miliony złotych, zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo ruchu i płynność ruchu w tym rejonie.

 

– Rondo rozwiązało problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego skrzyżowania w tym miejscu. To kolejne przedsięwzięcie drogowe zrealizowane na tej trasie, łączącej m.in. Kcynię, Nakło, Sępólno Krajeńskie i Tucholę. Przygotowujemy następne, między innymi modernizację odcinka z Sępólna Krajeńskiego do Tucholi – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowe rondo połączyło dwie drogi wojewódzkie: nr 241 (łączącą m.in. Nakło z Sępólnem Krajeńskim) oraz nr 242 (biegnącą od Więcborka w kierunku Wyrzyska). Wcześniej istniało tu trudne dla kierowców skrzyżowanie z tak zwanym łamanym pierwszeństwem przejazdu, na którym dochodziło często do kolizji.

 

W rejonie nowego skrzyżowania, z wyspą centralną pośrodku, przeciwne pasy ruchu rozdzielają dodatkowo wysepki. Na wlocie od strony zachodniej zlokalizowano przejście dla pieszych. Wyspę centralną wyniesiono o około 80 centymetrów ponad poziom jezdni – takie rozwiązanie skłania kierowców do ostrożniejszego wjazdu. Wokół ronda powstały chodniki ułatwiające m.in. dojście w kierunku cmentarza. Zmodernizowano i rozbudowano również oświetlenie – skrzyżowanie oświetla teraz 9 latarni ledowych. Obecnie gmina Więcbork prowadzi inwestycję związaną z utwardzeniem terenu przy położonym w sąsiedztwie cmentarzu. Ułatwi to parkowanie osobom odwiedzającym pobliski cmentarz.

 

Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Kosztowała 1,9 mln zł.

 

Uroczystość oficjalnego otwarcie ronda, z udziałem mieszkańców i przedstawicieli lokalnych władz, wpisała się w obchodzone w sierpniu Dni Więcborka. Na najbliższej sesji Rada Miejska Więcborka podejmie decyzję w sprawie nazwy ronda.

 

W mieście jeszcze w tym roku planowany jest także II etap remontu nawierzchni ul. Mickiewicza, w ramach pakietu inwestycji wojewódzkich na drodze wojewódzkiej nr 241. Odcinki od miejscowości Wiele w kierunku Nakła przebudowane zostały w poprzednich latach w oparciu o środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tych środków zmodernizowano również most na rzece Orlej pod Więcborkiem oraz dofinansowano budowę obwodnic Nakła i Mroczy w powiecie nakielskim. Pod Kcynią, też powiat nakielski, zainstalowano natomiast punkt ułatwiający namierzanie przeciążonych ciężarówek, które przyspieszają degradację dróg. W czerwcu ubiegłego roku otwarte zostało nowe rondo w Kcyni na połączeniu z drogą wojewódzka nr 247. Obecnie przygotowywana jest  koncepcja (program funkcjonalno-użytkowy) modernizacji  kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Sępólnem Krajeńskim i Tucholą.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 sierpnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2018 r.

 

Rondo w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPRondo w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystość otwarcia ronda w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystość otwarcia ronda w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystość otwarcia ronda w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystość otwarcia ronda w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystość otwarcia ronda w Więcborku, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP