Aktualności

fot. Rafał Murawski
fot. Rafał Murawski

Nasi harcerze na zlocie stulecia (zdjęcia)

Kujawsko-pomorscy harcerze uczestniczyli w odbywającym się w Gdańsku zlocie Związku Harcerstwa Polskiego. We wtorek (14 sierpnia) przy ogniskach na Wyspie Sobieszewskiej odwiedzili ich marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober.

Kujawsko-pomorscy harcerze uczestniczyli w odbywającym się w Gdańsku zlocie Związku Harcerstwa Polskiego. We wtorek (14 sierpnia) przy ogniskach na Wyspie Sobieszewskiej odwiedzili ich marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober. Sprzęt obozowy na zlot regionalna chorągiew ZHP kupiła za środki z dotacji celowej (400 tysięcy złotych) samorządu województwa. 

 

Za pieniądze z marszałkowskiej dotacji harcerze kupili m. in. namioty, łóżka polowe, regały namiotowe i agregaty prądotwórcze.

 

– Harcerstwo to wspaniała przygoda tysięcy młodych ludzi i piękne wspomnienia osób w moim wieku. Ale harcerstwo to przede wszystkim znakomita metoda wychowawcza, która zawsze się dobrze sprawdza, także w trudnych sytuacjach. Jej ważnym elementem jest wychowanie w duchu patriotycznym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Pamiętamy o tym w roku stulecia odrodzonej Polski i stulecia polskiego skautingu. 

 

Regionalna chorągiew ZHP prowadzi rozpoczęty w tym roku, adresowany do młodzieży ze środowisk zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem, program „Harcownie – metodyka harcerska wsparciem dla rodziny”. Druhny i druhowie prowadzą dla nich zajęcia w formie pracy podwórkowej. Młodzi ludzie uczą się działania w grupie i dla dobra innych, empatii i odpowiedzialności, próbują sił w harcerskich inicjatywach i aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Projekt, w którym objęto ponad 700 osób, potrwa do końca stycznia 2020. Kosztuje 5 milionów złotych, finansowanie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Harcerki i harcerze prowadzą też publiczną zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika pomordowanych we wrześniu 1939 Pomorzan, który stanie w Toruniu. Puszki na datki na ten cel i ulotki informacyjne na ten temat zabrali z sobą także na zlot. 

  

Samorząd województwa od lat systematycznie wspiera harcerstwo. W ostatnim czasie marszałkowskie wsparcie posłużyło do gruntownej modernizacji nowej siedziby brodnickiego hufca ZHP i miejsca spotkań działającego w strukturach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Toruńskiego Hufca Harcerek Katarzynki. Najnowszym sfinansowanym w ten sposób przedsięwzięciem jest w gruntowny remont kamienicy przy ulicy Terasy 2 w Bydgoszczy, w której mieści się harcówka ZHR, z młodzieżowym hostelem z 27 miejscami noclegowymi.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 sierpnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2018 r.

 

fot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Rafał Murawskifot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Matylda Hojnorfot. Patryk Sikorafot. Sebastian Strachowskifot. Agata Bross