Aktualności

Punkt informacyjny funduszy europejskich, Bydgoszcz, fot. Tymon Markowski
Punkt informacyjny funduszy europejskich, Bydgoszcz, fot. Tymon Markowski

Będzie nowe wsparcie dla startujących w biznesie

Zarząd województwa ogłosił konkurs o dofinansowanie projektów adresowanych do pozostających bez zatrudnienia osób gotowych do założenia własnej firmy. Do rozdysponowania jest ponad 24 miliony złotych z naszego RPO, do 2020 przeznaczamy na tego typu interwencję 11,5 mln euro (blisko 52 mln złotych). Na pierwszy własny biznes będzie można dostać nawet ponad 24 tysiące złotych.

 

– Tym razem chodzi nie tylko o impuls w postaci środków na rozruch działalności gospodarczej, ale też o stworzenie mechanizmów które sprawią, że mikroprzedsiębiorstwa będę zdolne do trwałego funkcjonowania – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Wnioski o dofinansowanie powinny dotyczyć systemowych programów, których adresatami są osoby planujące uruchomienie własnego biznesu – mogą je składać wszystkie podmioty które takie programy przygotują (z wyjątkiem powiatowych urzędów pracy, dla których w RPO mamy osobną pulę). Środki mogą trafić na bezzwrotne dotacje na start (do 24,4 tys. złotych), doradztwo i usługi składające się na asystenturę początkującego mikrobiznesmena, a także wypłacane miesięcznie subwencje które można będzie przeznaczyć na przykład na pokrycie składek ubezpieczenia społecznego (do 1 850 złotych przez od sześciu do dwunastu miesięcy).

 

Termin składania wniosków to pierwsza połowa maja (2-16 maja), termin rozstrzygnięcia w październiku. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 procent wartości projektu.

 

Wszystkie szczegóły na naszym portalu mojregion.eu

 

Pozostałe aktualne konkursy RPO WKP 2014-2020 dotyczą:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 maja 2016 r.