Aktualności

Kard. Stefan Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą podczas wakacji na Bachledówce, VII 1973 r. (ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)
Kard. Stefan Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą podczas wakacji na Bachledówce, VII 1973 r. (ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia – wydarzenia w Kujawsko-Pomorskiem

W niedzielę (12 września) w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się ceremonia beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystościom towarzyszy wiele wydarzeń w całym kraju. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zorganizował cykl koncertów oraz wystawę, którą zobaczyć będzie można w miejscach związanych z Prymasem Tysiąclecia.

 

Pod koniec Powstania Warszawskiego ksiądz Stefan Wyszyński zobaczył chmurę wirujących kartek niesionych przez wiatr od strony płonącej stolicy. Na jednej z nich przeczytał „będziesz miłował”. (…) Powiedział: „Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy, do nas i do całego świata”. Będziesz miłował – to apel i testament Prymasa Tysiąclecia – mówił w jednym ze swoich wystąpień marszałek Piotr Całbecki.

 

Kardynał Stefan Wyszyński, intelektualista, wybitny teolog, autorytet moralny, był związany z naszym regionem. Ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku. W latach trzydziestych pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ateneum Kapłańskie”, a podczas internowania w 1953 roku przebywał w klasztorze Kapucynów w Rywałdzie (powiat grudziądzki).

 

Jedną z form uczczenia pamięci o wybitnym duchownym jest cykl koncertów „Cisza dookoła” zorganizowanych przez samorząd województwa, w ramach którego można usłyszeć gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej. Najbliższy koncert już dziś (10 września) w toruńskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła (po mszy świętej o godzinie 18.30).

 

Kolejne koncerty w sobotę (11 września) w kościołach:

  • św. Jana Chrzciciela w Lubrańcu (powiat włocławski), godzina 12
  • św. Józefa w Toruniu, godzina 19.

 

Przypadającym w tym roku obchodom 120. rocznicy narodzin Stefana Wyszyńskiego towarzyszy także wystawa „Historia na zdjęciach – błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński na Kujawach i Pomorzu”.

 

 

Plansze z informacjami biograficznymi, które przygotował Instytut Pamięci Narodowej, staną także w poniedziałek (13 września) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W uroczystym otwarciu wystawy weźmie udział marszałek Piotr Całbecki

 

W dniu beatyfikacji prymasa (12 września) odbędzie się premiera współfinansowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Biograficzny dramat wojenny w reżyserii Tadeusza Syka widzowie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć na ekranie warszawskiego Multikina w kompleksie Złotych Tarasów, a później w kinach w całej Polsce. W maju w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie poświęcone postaci Prymasa Tysiąclecia połączone z promocją książki „Prymas i Papież”.

 

Podczas tej samej ceremonii beatyfikowana zostanie matka Elżbieta Róża Czacka, niewidoma zakonnica, pionierka polskie tyflologii i założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach (województwo mazowieckie).

 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 września 2021 r.

 

Prymas Stefan Wyszyński po ingresie na stolice prymasowskie, II 1949 r. (ze zbiorów Teresy i Tadeusza Bermańskich)Kard. Stefan Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą podczas wakacji na Bachledówce, VII 1973 r. (ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)Kard. Stefan Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą podczas wakacji na Bachledówce, VII 1973 r. (ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)Koncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP