Aktualności

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Powrót do przeszłości w Biskupinie (zdjęcia)

Bitwy wczesnośredniowiecznych wojów, pokazy sokolników i kaskaderów na koniach, warsztaty, koncerty – te i wiele innych atrakcji czekało na uczestników XXVI Festynu Archeologicznego, który po rocznej przerwie wrócił do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (powiat żniński). 

 

Na uliczki i place między chatami biskupińskiego muzeum powrócili rzemieślnicy i wojowie, przede wszystkim wypełniły je jednak odwiedzający, którzy od lat zjeżdżają do zrekonstruowanej osady nad Jeziorem Biskupińskim, gdzie organizowana jest największa w Polsce impreza poświęcona naszym pradziejom. W tym roku zainteresowani mieli okazję poznania codzienności ludzi żyjących w czasach od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. 

 

Wśród atrakcji znalazły się m.in. inscenizacje bitew, prezentacje jazdy konnej w wykonaniu kaskaderów, pokazy sokolnicze, a także wykłady na temat życia ludzi w epoce kamienia, najstarszych metod płatności, dawnych instrumentów i pracy archeologów. Odbyło się także spotkanie ze Zdzisławem Cozacem, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych z cyklu „Tajemnice początków Polski” i historyczny stand-up Arkadiusza Jaksy Jakszewicza. Na uczestników czekały liczne warsztaty oraz tradycyjne stoiska prezentujące pracę dawnych rzemieślników, które w tym roku wzbogaciła możliwość doświadczenia pradziejów w wirtualnej rzeczywistości, oglądając np. malarstwo jaskiniowe. Dla najmłodszych przygotowano specjalną arenę, gdzie odbywały się bitwy z wykorzystaniem broni piankowej.

 

Nie zabrakło prezentujących dawną muzykę koncertów. Na scenie wystąpili „Huskarl”, „Daj Ognia” i „Żywiołak”. Chętni udali się w rejs repliką łodzi wikińskiej „Freya”, podczas którego spojrzeli na jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie z perspektywy Jeziora Biskupińskiego. 

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 września 2021 r.

 

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP