Aktualności

Scena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Scena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Baj Pomorski w szekspirowskim stylu

Amfiteatr stylizowany na scenę teatru elżbietańskiego, park rzeźb w ogrodzie, a na balkonie mechaniczny teatr lalek – to elementy wartej ponad 2,3 miliona złotych inwestycji zrealizowanej w toruńskim Baju Pomorskim. Nowe obiekty dostępne są dla odwiedzających codziennie oprócz poniedziałków.

 

– Środki naszego RPO pozwalają na realizację wielu potrzebnych inwestycji w instytucjach kultury. Scena szekspirowska Baja Pomorskiego jest drugą taką w Polsce. Jestem przekonany, że – jak tylko skończą się obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną – będzie interesującą propozycją dla wiernych miłośników teatru i tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tą dziedziną sztuki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W ogrodzie Baja Pomorskiego powstała scena wzorowana na tej w londyńskim teatrze The Globe. Wzorem szesnastowiecznych amfiteatrów, znajduje się na niewielkim podwyższeniu i ma kształt półkola. Nad otaczającą go widownią znalazł się rozsuwany dach, wsparty na trzech masztach nawiązujących do konstrukcji galeonów i związków Torunia z Hanzą.

 

Na balkonie budynku stworzony został mechaniczny teatr lalek. Sto dwadzieścia marionetek prezentuje sceny nawiązujące do polskiej kultury ludowej i pór roku.

 

W ramach projektu w ogrodzie teatralnym powstał park rzeźb. Dwumetrowe multimedialne figury przedstawiają postacie z dramatów Szekspira i mitologii. Są to m.in. bohaterowie „Snu nocy letniej”, Puk i Podszewka, oraz mityczne zwierzęta – centaur, feniks i jednorożec. Rzeźby są ruchome i podświetlane, instalacja jest wyposażona w ścieżki dźwiękowe, z których oglądający dowiedzą się m.in. z jakiego mitu lub utworu pochodzą poszczególne postaci oraz jak wyglądała ich historia. Wśród figur znajduje się również maska Szekspira, której, podobnie jak pozostałym rzeźbom, towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka autorstwa Huberta Pyrgiesa .

 

Baj Pomorski zaprasza do zwiedzania nowych atrakcji codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 11-19. Cena biletu wynosi 5 złotych.

 

Inwestycja zrealizowana została dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 2,37 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 1,43 mln zł.

 

Jedyna w regionie scena lalkowa

 

Inicjatorką powstania Baja Pomorskiego była Irena Pikiel-Samorwiczowa. W kwietniu 1945 roku przyjechała do Bydgoszczy z pismem upoważniającym ją do założenia pierwszego na Pomorzu teatru lalek. Scenę umieszczono w budynku bydgoskiej rzeźni miejskiej, gdzie w czasie niemieckiej okupacji mieścił się teatr marionetkowy. Pierwsza premiera odbyła się w październiku 1945 roku. Najmłodsi mieszkańcy regionu mogli zobaczyć spektakl „O krawczyku wędrowniku” Ewy Szelburg-Zarembiny. Bydgoska scena okazała się jednak za mała, dlatego w kwietniu 1946 roku Baj Pomorski otrzymał budynek przy ulicy Piernikarskiej w Toruniu, gdzie działa do dziś. W 2005 roku obiekt poddano gruntownej renowacji. Baj Pomorski jest organizatorem Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek, największego i najstarszego w Polsce festiwalu teatrów dziecięcych. Imprezę rokrocznie wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

29 października 2020 r.

 

Scena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPScena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP