Aktualności

Bach w filharmonii

Bach w filharmonii

Trzy utwory Jana Sebastiana Bacha zabrzmią w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w środę (20 maja), podczas koncertu zorganizowanego z okazji 330. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Początek o godzinie 19.

 

W programie Koncert skrzypcowy E-dur, Koncert na dwoje skrzypiec d-moll  i III Koncert brandenburski G-dur. Wystąpi Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, którą poprowadzi Michael Maciaszczyk, partię skrzypiec wykonakoncertmistrz Wiener Staatsoper i Wiener Philharmoniker Volkhard Steude.

 

Na program środowego koncertu składają się utwory zaliczane do największych arcydzieł w historii muzyki. W Koncercie na dwoje skrzypiec kompozytor traktuje solistów równorzędnie jako niezależnych od siebie współzawodników. Koncert na dwoje skrzypiec to jeden z nielicznych utworów Bacha zachowanych do naszych czasów w swej pierwotnej formie. Nazwany klejnotem muzycznym, nie jest jednak często prezentowany. III Koncert brandenburski to część słynnego cyklu koncertowego, postrzeganego jako jedno z najwspanialszych dzieł muzyki barokowej. Często wykonywany i nagrywany, wciąż nie traci na popularności. Koncert skrzypcowy E-dur to jeden z dwóch koncertów Bacha napisanych na skrzypce solo, przypominany podczas przeglądów muzyki bachowskiej.

 

Bilety do nabycia w kasie biletowej filharmonii oraz w kasie biura podróży urlopy.pl, ul. Magnuszewska 6, Bydgoszcz. Więcej informacji na stronie filharmonii: www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 maja 2015 r.