Aktualności

Konferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon Zdziebło
Konferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon Zdziebło

Atlas regionu dla edukacji i analiz

Działający od maja internetowy atlas geograficzny województwa kujawsko-pomorskiego to portal z funkcjonalną aplikacją interaktywną, który przydaje się administracji, uczniom i studentom, a także wszystkim innym, którzy poszukują map dobrze opisujących zasoby, procesy i zjawiska. O możliwościach jego wykorzystywania w edukacji oraz na potrzeby analiz społeczno-gospodarczych i planowania przestrzennego rozmawiali 14 września w Urzędzie Marszałkowskim uczestnicy konferencji podsumowującej projekt.

 

Nasz atlas, który jest nowoczesną, kompletną i na bieżąco aktualizowaną i rozwijaną monografią kartograficzno-tematyczną i geograficzno-statystyczną regionu, został opracowany na podstawie najnowszych statystycznych i środowiskowych baz danych oraz oryginalnych opracowań i autorskich wyników badań. Zasoby wyjściowe to sześć działów tematycznych, 360 map i 140 podstawowych (warstwowych) kompozycji mapowych oraz ponad 6,5 tysiąca warstw tematycznych.    

 

– Zawiera całościowy stan wiedzy o województwie. W połączeniu z powszechnie dostępną aplikacją interaktywną, działającą równie dobrze także na urządzeniach mobilnych, jest sprawnym i w dużej mierze „inteligentnym” narzędziem zarówno do zarządzania rozwojem i strategicznego programowania, jak i na potrzeby systemu edukacji. Niejako przy okazji atlas stał się też kolejnym przyczółkiem promocyjnym Kujaw i Pomorza w sieci – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Opracowaniem portalu i aplikacji zajmował się zespół złożony z naukowców Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Stronę odwiedziło już 5 tysięcy użytkowników, zarejestrowano blisko 14 tysięcy jej odsłon. Aplikacja znalazła się wśród ośmiu projektów nominowanych do prestiżowej europejskiej nagrody Public Procurement of Innovation (rozstrzygnięcie jeszcze we wrześniu), przyznawanej za pozyskiwanie w drodze zamówień publicznych efektywnych innowacyjnych narzędzi, produktów i usług. 

 

Wśród uczestników konferencji byli między innymi kierownik projektu prof. Wojciech Wysota i dyrektor toruńskiego Gimnazjum i Liceum Akademickiego Arkadiusz Stańczyk, a także przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy i  Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego w Bydgoszczy. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 września 2015 r.

 

Konferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon ZdziebłoKonferencja nt. Internetowego Atlasu Województwa, fot. Szymon Zdziebło