Aktualności

Wręczenie nagród, fot Andrzej Goiński.
Wręczenie nagród, fot Andrzej Goiński.

Zdjęcie z zabytkiem – nagrody dla najlepszych

Podczas niedzielnej (13 września) inauguracji wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Kłóbce wręczono nagrody w dwóch konkursach zorganizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle” i „Zabytki naszego regionu – dziedzictwo utracone”. Konkursy odbyły się przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W pierwszym z konkursów należało wykonać fotografię prezentującą jedną lub grupę osób na tle kujawsko-pomorskiego zabytku. Dwudziestu sześciu autorów przesłało w sumie siedemdziesiąt dwie prace. Grand Prix i weekendowy pobyt dla dwóch osób w hotelu na terenie  pałacowo-parkowego w Lubostroniu zdobyła Marta Ćwikowska z Bydgoszczy za portret z ruinami Zamku Dybowskiego. Wyróżniono także pięć innych prac. Ich autorami są Łukasz Dąbrowski z Grudziądza, Elżbieta Drzewiecka z Lipna, Marcin Matrewicz z Dobrzynia nad Wisłą (powiat lipnowski), Agata Kicińska z Warszawy, Karolina Bytner z Torunia. Natomiast nagrodę dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury otrzymała Magdalena Gosieniecka z Rytla (województwo pomorskie). Lista nagrodzonych osób. Poniżej zwycięskie prace.

 

Grand Prix Marta Ćwikowska - Portret z ruinami zamku w DybowieNagroda Dyrektora KPCK Magdalena Gosieniecka - Portret z wieżą Klimek w Grudziądzuwyróżnienie Elżbieta Drzewiecka - Portret z ruinami zamku z Bobrownikachwyróżnienie Łukasz Dąbrowski - Portret z kościołem pw. Św. Mikołaja w Grudziądzuwyróżnienie Agata Kicińska - Portret z osadą młyńską i z młynem wodnym w Traczyskachwyróżnienie Marcin Matrewicz - Portret z dworkiem w Oleszniewyróżnienie Karolina Bytner Portret (podwójny) z  ulicą Ciasną w ToruniuWręczenie nagród, fot Andrzej Goiński

 

Konkurs „Zabytki naszego regionu – Dziedzictwo utracone” był adresowany do młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych i polegał na wykonaniu zdjęć zapomnianego zabytku oraz przedstawieniu jego historii, legend i form architektonicznych. W sumie nadesłano pięćdziesiąt dziewięć prac. Zwyciężyła Dominika Krzyżanowska z Gimnazjum Publicznego im. Władysława Stanisława Reymonta w Bądkowie (powiat aleksandrowski), drugie miejsce zajęła Nina Sobczak z Gimnazjum w Jeziorach Wielkich z siedzibą w Strzelnie (powiat mogileński), trzecie miejsce zajął Artur Sadowski z Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu (powiat włocławski). Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nagrodę dla najlepszej merytorycznie szkoły otrzymało Gimnazjum w Bądkowie. Lista wszystkich nagrodzonych osób.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 września 2015 r.