Aktualności

Astrobaza Radziejów, fot. Mikołaj Kuras
Astrobaza Radziejów, fot. Mikołaj Kuras

Astrobazy zapraszają jesienią

Obserwacje nieba za pomocą zaawansowanego sprzętu astronomicznego mogą być interesującą propozycją na jesień. Kujawsko-pomorskie astrobazy zapraszają we wrześniu i październiku – w zasięgu teleskopów gwiazdozbiory jesiennego nieba, księżyc i planety naszego Układu Słonecznego.

 

Astrobazy to nowoczesne, ogólnodostępne obserwatoria astronomiczne zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które powstały dzięki realizacji projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Marszałkowski program budowy astrobaz zakończył się powstaniem w Kujawsko-Pomorskiem czternastu takich obiektów w Inowrocławiu, Gniewkowie (powiat inowrocławski), Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie (powiat tucholski), Rypinie, Brodnicy, Unisławiu (powiat chełmiński), Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Świeciu, Żninie oraz Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Każdy z nich posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych.

 

Nocne obserwacje nieba organizuje m.in. Astrobaza Radziejów, która w jesiennej ofercie proponuje obserwacje koniunkcji Księżyca z Saturnem (18 września, od godziny 20.00) oraz koniunkcji Księżyca z Marsem (20 września, od godz. 20.00). W programie na najbliższe miesiące są także pokaz dla lokalnej społeczności „Polowanie na kometę 21P/Giacobini-Zinner” oraz projekt „Fotografie głębokiego kosmosu” we współpracy ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Początek nowego roku szkolnego to także czas na zapisy do kół astronomicznych dla nowych uczniów. Rekrutację prowadzi Astrobaza Kruszwica.

 

Oferta atrakcji astrobaz na wrzesień i październik w tabeli.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 września 2018 r.