Aktualności

„Baron cygański” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Baron cygański” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Kultura na weekend

Kolejny koncert Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, ostatnie dni Festynu Archeologicznego w Biskupinie, wystawa w toruńskiej Galerii Wozownia, spektakle w Operze Nova, koncert w Szafarni oraz impreza w Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

Galeria Wozownia zaprasza w piątek (21 września) na wernisaż wystawy podsumowującej 9. Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice”, prezentującej wiodące tendencje w grafice warsztatowej. Tegoroczna edycja wydarzenia zatytułowana „Hybryda” konfrontować będzie różne doświadczenia w budowaniu obrazu na drodze wzbogacania języka grafiki środkami charakterystycznymi dla innych mediów. Więcej na stronie galerii.

W Operze Nova od czwartku do niedzieli (20-23 września) cztery inscenizacje „Barona cygańskiego” Straussa, uznawane przez kompozytora za swoje największe dzieło. Wykreowany na scenie świat ma zachwycać ariami, wystawnością strojów, dekoracji, wdziękiem tancerek, dynamiką tancerzy i popisami aktorskimi całego zespołu. Podczas sobotniego spektaklu odbędzie się benefis Edwarda Stasińskiego, wieloletniego solisty bydgoskiej opery, który wystąpi w roli komisarza Carnero. Więcej na stronie opery.

TrombQuartet, czyli kwartet puzonowy w składzie: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor, Tomasz Kaczor zagra w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w sobotę (22 września) 2018 TrombQuartet to oryginalny, jeden z nielicznych tego typu zespołów w Polsce. Artyści prezentują utwory z kręgu muzyki klasycznej wszystkich epok. Podczas sobotniego koncertu wykonają kompozycje Magdaleny Cynk, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Piotra Mossa, Feliksa Nowowiejskiego oraz Kazimierza Serockiego. Więcej na stronie ośrodka.

W niedzielę (23 września) w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbędzie się tegoroczna impreza z cyklu „Żywy skansen” pod tytułem „Po sąsiedzku u olendrów”. Wnętrze i obejścia domostw ożywią scenki z życia dawnej osady olenderskiej w przygotowaniu amatorskich zespołów teatralnych „Janek Wędrowniczek” i „Humoreska”. O historii zabytkowych budynków, a także o przeznaczeniu pomieszczeń i ich wyposażeniu opowiedzą muzealnicy. O wyznaczonych porach odbędą się pokazy rzemiosł i zajęć domowych, a podczas niektórych będzie można nawet spróbować własnych sił w dawnych pracach mieszkańców wsi. Więcej na stronie Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które zarządza parkiem.

Galeria Wozownia, Opera Nova, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 września 2018 r.