Aktualności

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKP
Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKP

Ambasador Senegalu w Toruniu

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 7 marca w Toruniu ambasadora Senegalu w Polsce Amadou Dabo. Senegal jest kolejnym, po Angoli, afrykańskim krajem, zainteresowanym współpracą z naszym regionem przede wszystkim w dziedzinie rolnictwa i produkcji żywności.

 

Rozmowy dotyczyły także możliwości współdziałania w sferze turystyki i kultury oraz technologii informatycznych i energetyki odnawialnej, a także wymiany akademickiej i polsko-senegalskiego forum gospodarczego w Toruniu, które zostanie zorganizowane najprawdopodobniej jeszcze wiosną tego roku.   

 

Ambasador Dabo, absolwent Uniwersytetu w Dakarze i słynnej, będącej kuźnią francuskich elit, Ecole Nationale d’Administration, reprezentuje swój kraj w Warszawie od ubiegłego roku i jest pierwszym tej rangi oficjalnym przedstawicielem Senegalu w Polsce po ośmioletniej przerwie. Wcześniej był między innymi ambasadorem w Seulu (Korea) oraz radcą w ambasadach w Rijadzie (Arabia Saudyjska) i Tajpej (Tajwan).

 

W Toruniu i Kujawsko-Pomorskiem gościł po raz pierwszy, do spotkania doszło z inicjatywy strony senegalskiej.

 

Pierwszym afrykańskim państwem, które nawiązało relacje z naszym województwem, jest Republika Angoli, upatrująca możliwości rozwojowych między innymi w lepszym funkcjonowaniu własnego rolnictwa i przetwórstwa.  

 

Republika Senegalu jest jednym z postkolonialnych krajów rozwijających się, ze znacznymi obszarami biedy (mimo relatywnie wysokiego wskaźnika wzrostu) i importem żywności na poziomie 35 procent (mimo wysokiego odsetka zatrudnionych w tej gałęzi gospodarki). Dużym problemem dla lokalnej gospodarki jest duże zadłużenie zagraniczne. To subsaharyjskie państwo zajmuje powierzchnię blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, liczba ludności szacowana jest na 13,5 miliona. Stolicą kraju jest Dakar (2,6 mln mieszkańców). Język urzędowy to francuski, ale posługuje się nim niewiele ponad 10 proc. Senegalczyków (pozostali mówią jedynie w językach plemiennych). Tylko 40 proc. mieszkańców w wieku 15 i więcej lat umie czytać i pisać.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 marca 2017 r.

 

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Amadou Dabo, fot. Andrzej Goiński/ UMWKP