Aktualności

,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Premiera i Wilamy w Horzycy

W sobotę (11 marca) na Dużej Scenie Teatru im. Wilama Horzycy zadebiutował spektakl ,,Poskromienia złośnicy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Justyny Celedy.
Po przedstawieniu odbyła się gala wręczenia teatralnych nagród Wilamy 2016. W tym roku statuetki trafiły do Anny Hanasz (Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu) i Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Najpopularniejszym aktorem toruńskiego teatru został Łukasz Ignasiński.

 

Komedia Shakespeare’a opowiada o dwóch siostrach: pięknej i otoczonej wianuszkiem wielbicieli Biance, która nie wyjdzie za mąż, dopóki Katarzyna, określana mianem piekła wcielonego, nie stanie na ślubnym kobiercu. Z tego powodu podstarzali konkurenci o serce Bianki i ich sprytni słudzy, wymyślają szereg intryg i doprowadzają do coraz bardziej groteskowych sytuacji. Gdy na horyzoncie pojawia się jedyny odważny kandydat na męża dla złośnicy, jedno jest pewne – z tego spotkania rozpęta się prawdziwa burza. Katarzyna – buntowniczka – staje do pojedynku z bezkompromisowym Petruchiem. Czy w tej walce żywiołów znajdzie się miejsce na miłość?

 

 Obsada: Małgorzata Abramowicz, Maria Kierzkowska, Anna Magalska, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Teresa Stępień-Nowicka, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Mirosław Guzowski (gościnnie), Łukasz Ignasiński, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski. Scenografię do spektaklu przygotował Grzegorz Małecki, ruch sceniczny Zbigniew Szymczyk (dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, wcześniej w Teatrze Horzycy odpowiedzialny za ruch sceniczny m. in. do spektakli „Pakujemy manatki” czy „Niebieski niebieski niebieski), natomiast muzykę skomponował Wojciech Król.

 

Tuż po spektaklu odbyła się gala wręczenia Wilamów 2016. To doroczna nagroda, przyznawana instytucjom i osobom prywatnym za szczególnie aktywne wspieranie teatru, a także najpopularniejszemu aktorowi toruńskiej sceny. W tym roku statuetkę w kategorii „edukacja teatralna” odebrała Anna Hanasz, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Toruniu, w kategorii „przyjaciel teatru” nagrodzono Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Najpopularniejszym aktorem Teatru im. Wilama Horzycy” został Łukasz Ignasiński.

 

 Teatr im. Wilama Horzycy jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji na stronie teatru.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 marca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2017 r.

 

Łukasz Ignasiński w spektaklu ,,Bramy Raju'', fot. Wojtek SzabelskiŁukasz Ignasiński-laureat Wilama 2016 w kategorii najpopularniejszy aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Daria Szczecińska,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras,,Poskromienie złośnicy” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras