Aktualności

Wystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Wystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

100 lat wojska na Kujawach i Pomorzu

W hallu na pierwszym piętrze Urzędu Marszałkowskiego można oglądać związaną z obchodzonym w tym roku 100-leciem Niepodległej wystawę zdjęć obrazującą wojskową i proobronną historię i współczesność naszego regionu. Będzie ją można oglądać przez miesiąc.

 

– Obecność w naszym regionie NATO-wskich instytucji i duże zainteresowanie wojskowością młodych ludzi to oczywiście w dużej mierze efekt tradycji i profesjonalizmu kadr wojskowych naszego województwa. Warta podkreślenia jest też jednak rosnąca świadomość społeczna wagi obronności i związanego z nią wychowania patriotycznego. Bezpieczeństwo i suwerenność nie są dane raz na zawsze. Ta wystawa mówi właśnie o tym – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

W uroczystej inauguracji oprócz gospodarza województwa uczestniczyli przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober oraz kombatant drugiej wojny światowej, prezes kujawsko-pomorskiego zarządu okręgowego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej kapitan Jan Mocarski i sekretarz generalny tej organizacji pułkownik Eugeniusz Michał Andrzejewski.

 

 

Ekspozycję otwierają fotogramy sprzed niemal 100 lat – pierwsze polskie oddziały w Toruniu, naczelnik państwa Józef Piłsudski w otoczeniu żołnierzy. Kolejne opowiadają o odradzającym się państwie polskim i polskim wojsku – promocje w szkołach wojskowych, defilada przyjmowana przez prezydenta Mościckiego, efektowne ćwiczenia kawalerzystów, pozujące fotografom oddziały samoobrony i ochrony przeciwchemicznej, panie z przysposobienia obronnego kobiet, inspekcje wyższych dowódców w formacjach lotniczych.

 

Na najnowszych fotografiach zdokumentowano współczesność – są tu oficerowie armii państw sprzymierzonych trenujący w bydgoskim ośrodku szkoleniowym NATO i przymierzający się do broni młodzi kandydaci na żołnierzy z klas mundurowych kujawsko-pomorskich szkół średnich.

 

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lutego 2018 r.

 

Wystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWystawa „Wojsko na Kujawach i Pomorzu” – uroczysta inauguracja; fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP