Flis Świętego Jakuba już u nas !
Figurka Św. Jakuba Apostoła już od 25 lipca br. odwiedza miejsca związane z jej kultem popularyzując ideę Camino i wodny szlak Camino de Vistula do Santiago de Compostela. Trasa biegnie od Krakowa do Gdańska. 7 sierpnia figurka dotarła do Dobrzynia nad Wisłą, gdzie odbyła się uroczystość powitania figurki i przeniesienia jej do Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą.
W uroczystościach wzięła udział Aneta Jędrzejewska – członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 15 sierpnia figurka zawita w Toruniu, gdzie weźmie udział w kontynuacji Festiwalu Wisły oraz nawiedzi Sanktuarium św. Jakuba w Toruniu.
Jest to pradawna forma pielgrzymki organizowana przez Nadwiślańską Organizację Turystyczną i Pracownię Szlaku św. Jakuba przy UMK w Toruniu. W czasie flisu zostaną nawiedzone kościoły pod wezwaniem św. Jakuba znajdujących się w 13 miastach
i miejscowościach nadwiślańskich: w Więcławicach Starych (koło Krakowa), Opatowcu, Sandomierzu, Piotrowicach (koło Dęblina), Świerżach Górnych (koło Kozienic), Warszawie, Płocku, Toruniu, Niewieścinie (koło Świecia), Chełmnie, Wielkim Lubieniu (koło Grudziądza), Niedźwiedzicy (koło Nowego Dworu Gdańskiego) i Gdańsku.
Figura św. Jakuba jest darem włóczków krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą, którzy przez wieki uchodzili za najbardziej doświadczonych flisaków na Wiśle. Peregrynującą z Krakowa figurkę św. Jakuba czeka jeszcze długa droga. Z Gdańska popłynie jachtem żaglowym, wraz z reprezentacją włóczków krakowskich, do portu La Coruña, a stamtąd, w pieszej, trzydniowej pielgrzymce, dotrze do Santiago de Compostela. Figurka pokona całą dawną drogę wodną z Krakowa do Santiago, a ostatecznie wróci do Dobrzynia nad Wisłą i stanie w przygotowanej dla niej kapliczce. Będzie znakiem tego, że dawny szlak pielgrzymkowy Camino de Vistula. Wisła od średniowiecza była głównym szlakiem komunikacyjną, po którym pływało tysiące statków, łodzi i tratew. Dziś rzeka wraca do łask. Flisy z Krakowa do Gdańska są coraz popularniejsze.
Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Jakubowego. Święto jest obchodzone raz na kilka lat, gdy dzień uroczystości św. Jakuba Apostoła – 25 lipca przypada w niedzielę. Ostatnim takim rokiem był 2010.
Departament Sportu i Turystyki
sierpień 2021 r.