Zdrowie

Grafika wykonana w programie Canva - napis Światowy dzień walki z rakiem i wstążka na różowym tle

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś (4 lutego) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Opracowano wówczas tzw. Kartę Paryską, której głównym postulatem było zapewnienie równego dostępu obywateli wszystkich krajów do nowoczesnych, kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii. Dzięki temu powstały sieci specjalistycznych ośrodków onkologicznych, które leczą zgodnie z postępem wiedzy medycznej.

 

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku na nowotwór chorowało ponad 171 tys. mieszkańców Polski (85 659 kobiet, 85 559 mężczyzn), co w stosunku do roku 2018 stanowi wzrost o blisko 4 tys. osób. Z powodu nowotworu zmarło natomiast ponad 100 tys. osób (45 954 kobiet, 54 3710 mężczyzn).

 

Dzisiejsze święto to doskonała okazja na przypomnienie jak ważna w zapobieganiu nowotworom jest profilaktyka, regularne badania oraz świadomość społeczna w tym zakresie. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe znacznie zwiększają rokowania i szanse na całkowite wyleczenie. Badacze podkreślają, że zachorowanie na raka jest składową wielu czynników związanych m.in. z nałogami oraz stylem życia. Do głównych czynników wpływających na zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór należą:

  • Palenie tytoniu
  • Dieta i sposób odżywiania
  • Zakażenia i wirusy
  • Czynnik zawodowe
  • Nadużywanie alkoholu
  • Zanieczyszczenie środowiska

 

Mając na uwadze profilaktykę nowotworową jak i tę w kierunku innych chorób i schorzeń zachęcamy do korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych dostępnych dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Wykaz programów- tutaj