Zdrowie

fot. źródło - fizjoterapiaporusza.pl
fot. źródło – fizjoterapiaporusza.pl

Rusza program profilaktyczny Aktywny senior w domu

W związku ze stanem epidemii Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zaleca seniorom pozostanie w domach oraz unikanie przebywania w miejscach publicznych, ponieważ wiąże się to z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jednocześnie kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla organizmu, dlatego specjalnie dla osób w starszym wieku przygotowano program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Autorzy programu: Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia podkreślają, że zestaw kilkunastu rozpisanych ćwiczeń jest  bezpieczny dla seniorów.

 

Warto pamiętać, że osoby powyżej 70 roku życia są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby wywoływanej przez nowego koronawirusa, gdyż obciążone są chorobami współistniejącymi. Rekomendacja pozostania w domu może powodować znaczące ograniczenia aktywności fizycznej, stąd program kierowany do seniorów ma na celu przeciwstawić negatywne następstwa braku ruchu na świeżym powietrzu. Ćwiczenia zostały przygotowane przez specjalistów w dziedzinie fizjoterapii, którzy na co dzień pracują z pacjentami z geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

 

Ćwiczenia w ramach programu są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko przedmiotów codziennego użytku np. krzesła czy parapetu.
W czasie aktywności fizycznej konieczne jest zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie nieśliskiej powierzchni i ubioru, który nie krępuje ruchów.

 

Publikacja ćwiczeń odbędzie się na specjalnej stronie  Fizjoterapia porusza – aktywny senior oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

 

Zalecamy, aby zaprezentowane działania stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Jednocześnie prosimy o stosowanie się do zaleceń służb rządowych i sanitarnych oraz odpowiedzialnie ograniczanie ryzykownych zachowań.