Zdrowie

Karta medyczna, którą każdy z nas ma przy sobie

Karta Medyczna w telefonie komórkowym pozwala jednostkom odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy uzyskać szybki dostęp do informacji medycznych. Statystyki pokazują, że 93% osób ma przy sobie na co dzień telefon komórkowy, a ratownicy medyczni coraz częściej szukają informacji w telefonach przy osobach potrzebujących pomocy. Warto wspomnieć, że wgląd do Karty Medycznej możliwy jest z poziomu ekranu blokady bez konieczności wprowadzania kodu zabezpieczającego.

 

Pamiętajmy, że rola Karty Medycznej jest kluczowa, gdy liczy się czas reakcji. Zawiera ona ważne z punktu widzenia ratowników, informacje dotyczące osoby poszkodowanej: jej imię, zdjęcie, grupę krwi, regularnie zażywane leki, zdiagnozowane alergie, wzrost, wagę, obserwacje medyczne, a nawet status dawcy organów. W Karcie znajdują się także informacje o osobie, z którą należy się skontaktować w nagłym wypadku. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że starannie wypełniona Karta Medyczna może przyspieszyć całą akcję ratunkową, kiedy to każda sekunda jest na wagę złota.

 

W sytuacji, gdy zasłabniesz czy ulegniesz wypadkowi jednostki udzielające pomocy  sprawdzą czy posiadasz w telefonie Kartę Medyczną. Tyczy się to również Twoich bliskich, często starszych osób, dlatego zadbaj o nich i załóż im Kartę Medyczną – powiedz, że ma to duże znaczenie podczas akcji ratunkowej, ponieważ osoby udzielające pomocy dowiedzą się na co choruje poszkodowany, jakie zażywa leki lub na co ma alergię. Po zaczerpnięciu takich wiadomości ratownik będzie wiedział, jakie środki najlepiej podać, a jakich nie oraz co robić dalej, by móc jak najszybciej ratować ofiarę.

 

Kartę Medyczną wypełnić można na telefonach posiadających system Android lub iOS, o czym opowiada załączona infografika.

 

Zadbajmy więc o bezpieczeństwo własne i naszych bliskich – już dziś ustawny Kartę Medyczną w swoich telefonach oraz pomóżmy uzupełnić ją osobom z naszego otoczenia, o które troszczymy się.

Infografika - Karta Medyczna