Zdrowie

Grafika - mammografia

Profilaktyka raka piersi – zachęcamy do bezpłatnych badań

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet – stanowi ok 25% ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe. Rozpoznawany jest rocznie u 1,5 mln kobiet na świecie. W większości przypadków nowotwór piersi diagnozowany jest zbyt późno, co znaczenie utrudnia skuteczne leczenie. Rocznie z jego powodu umiera 400 tys. kobiet.

 

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach profilaktyki raka piersi jest mammografia, która pozwala na wykrycie nowotworu piersi w jego wczesnym stadium. Badanie mammograficzne w ramach programu wykonać mogą kobiety w wieku 50-69 lat, które nie korzystały z badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

 

Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania. Można je wykonać stacjonarnie w placówkach realizujących program − Wyszukiwarka NFZ lub w mammobusach, które dojeżdżaj do odległych miejscowości w całej Polsce. Harmonogram postoju mammobusów dostępny jest tutaj.

 

Badanie mammograficzne trwa parę minut, a może być warte parę lat życia.

 

Więcej informacji o programie na stronie Ministerstwa Zdrowia.