Zdrowie

Podręcznik leczenia i prewencji COVID-19
Podręcznik leczenia i prewencji COVID-19

Podręcznik leczenia i prewencji COVID-19

Epidemia koronawirusa jest od kilku tygodni pandemią, co oznacza, że COVID-19 jest epidemiologicznym zagrożeniem dla całego świata. Sytuacja na świecie uległa zmianom – granice państw zostały zamknięte, loty między krajami zawieszone, wiele osób zostało poddanych ograniczeniom, a niektórzy nawet całkowitej izolacji.

 

W tym szczególnym czasie warte uwagi są doświadczenia osób, które borykały się z epidemią już wcześniej – pierwszy krajem, który walczył z COVID-19 były Chiny. Z tego powodu Fundacja Jacka Ma oraz Fundacja Alibaba zwołały grupę medycznych ekspertów, którzy wrócili z frontu walki z pandemią. Przy ich wsparciu The First Affiliated Hospital, Zheijang University School of Medicine (FAHNZU) opublikował poradnik zawierający kliniczne doświadczenie w leczeniu nowego koronawirusa. Oferuje on porady i wskazówki dotyczące przeciwdziałania pandemii dla personelu me­dycznego na całym świecie.

 

By walka z niewidzialnym wrogiem mogła być wygrana musimy być pewni, że personel medyczny posiada wystarczające zasoby – zarówno doświadczenie, jak i technologię. Nie zapominajmy też, że szpital ma być frontem, na którym pokonamy wirusa, a nie on pokona nas – powiedział w przedmowie wydawca podręcznika prof. Tingbo Liang. Skierował on podziękowania do członków personelu FAHZU, którzy podejmując ogromne ryzyko w lecze­niu pacjentów z COVID-19 zapisywali  swoje codzienne doświadczenia. W ostatnich dniach do FAHZU przyjęto 104 potwierdzonych badaniami pacjen­tów, w tym 78 w stanie ciężkim i krytycznie chorych. Pokrzepiające jest to, że żaden z członków personelu nie został zainfekowany, nie została postawiona błędna diagnoza i nie zmarł żaden z pacjentów.

 

Obecnie w czasie rozprzestrzeniania się pandemii doświadczenia chińskich medyków są najcenniejszym źródłem informacji dla personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek. Izolacja, diagnostyka, leczenie, środki ochronne – wszystkie te kwestie opanowali Chińczycy jako pierwsi. Opracowanie z pewnością dostarczy wartościowych informacji osobom borykającym się z epidemią na całym świecie. Warto pamiętać o słowach wydawcy: „Ludzkość stanęła w obliczu pandemii w dobie globalizacji  zasobami, do­świadczeniem i lekcjami, bez względu na to kim jesteś, jest naszą jedyną szansą na wygraną. Prawdzi­wym remedium na tę pandemię nie jest izolacja, lecz współpraca”.

 

Przetłumaczona na język polski książka do pobrania „Podręcznik leczenia i prewencji COVID-19”

Inne opracowanie na temat diagnostyki i leczenia korona wirusa w języku angielskim.