Zdrowie

źródło Ministerstwo Zdrowia, Światowy Dzień Zdrowia
źródło Ministerstwo Zdrowia, Światowy Dzień Zdrowia

Obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia i obchodzony jest corocznie 7 kwietnia. Najważniejszym  przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Tegorocznym przesłaniem jest uzyskanie dostępu do leków dla wszystkich, niezależnie od stanu majątkowego. W Polsce w tym samym dniu obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

 

W tym roku święto było najlepszą okazją do złożenia hołdu pracownicom służby zdrowia, którzy z całych sił walczą z pandemią koronawirusa. W związku z nadzwyczajną sytuacją epidemii cała Polska nagrodziła personel medyczny brawami o godzinie 13:00 – w akcję włączył się również Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Z okazji tych świąt również Marszałek Piotr Całbecki dziękuje wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym i innym pracownikom ochrony zdrowia za ciężką i wytrwałą pracę dla regionu w szczególnym czasie walki z koronawirusem.

 

Dzięki wytrwałej pracy personelu medycznego statystycznie coraz dłużej żyjemy w dobrej kondycji.
Z publikacji Eurostatu wydanej z okazji Światowego Dnia Zdrowia wynika, że w 2018 r. liczba lat, w których osoba będzie nadal żyć w zdrowym stanie  w Unii Europejskiej (UE), wynosi 64,2 lat dla kobiet i 63,7 lat dla mężczyzn. Natomiast w Polsce wskaźnik ten dla kobiet wynosi 64,3  lat, a dla mężczyzn nieco mniej – 60,5 lat. Oczekiwana długość życia kobiet (83,7 lat) w UE była średnio o 5,5 lat dłuższa niż w przypadku mężczyzn (78,2 lat) w 2018 r. Lata zdrowego życia stanowią odpowiednio około 77% i 81% całkowitej długości życia kobiet i mężczyzn.