Zdrowie

Fot. Pupile pracowników Wydziału Zdrowia. Autor grafiki: Barbara Ptaszyńska
Fot. Pupile pracowników Wydziału Zdrowia. Autor grafiki: Barbara Ptaszyńska

Pies w służbie zdrowiu!

Badania naukowe prowadzone nad wpływem posiadania psa a zdrowiem człowieka wykazały, że stała opieka nad czworonogiem ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Osoby obcujące z psami i zaangażowane w opiekę poświęcają więcej czasu na aktywność fizyczną, spacerują, biegają, rzucają piłki i to nie zależnie od pogody, lepiej też się odżywiają, Skutkiem tego są prawidłowe wyniki jeśli chodzi o poziom glukozy we krwi. Oczywiście może być również i tak, że osoby zdrowe częściej decydują się na adopcję psa, niż ludzie z różnego rodzaju dolegliwościami. Faktem jest jednak, że więcej ruchu zapewnia zdrowsze serce i mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.  

 

Obecność tych zwierząt w dużym stopniu, pomaga redukować stres, a ponadto zwiększa empatię, co z kolei sprzyja tworzeniu głębokich więzi. Towarzystwo czworonogów zapobiega odczuwaniu samotności, która jest jedną z głównych przyczyn depresji. Psy potrafią też wyczuwać obecność komórek raka piersi i raka płuc w ludzkim moczu, a niektóre czworonogi ostrzegają swoich właścicieli o niedoborach glukozy bądź o zbliżającym się zawale serca.

 

Zalet zdrowotnych współpracy z psim pupilem jest wiele, zatem Wydział Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego gorąco zachęca do adopcji czworonogów i czerpania z ich radości życia, bezinteresownej przyjaźni i optymistycznej natury.