Zdrowie

Konferencja „Uzależnienia i ich wpływ na zdrowie człowieka”

Konferencja „Uzależnienia i ich wpływ na zdrowie człowieka”

W dniu 30 listopada 2023 r. Departament Spraw Społecznych i Zdrowia zorganizował konferencję pn. „Uzależnienia i ich wpływ na zdrowie człowieka”, która odbyła się w Hotelu Filmar w Toruniu.

 

Idea przeprowadzenia Konferencji spotkała się z dużym odzewem ze strony przedstawicieli organizacji pozarządowych, kadry pedagogicznej, a także jednostek samorządów terytorialnych oraz podmiotów socjalnych.

 

Prelegenci wygłosili bardzo ciekawe wykłady przekazując ogrom wartościowych informacji na temat m.in. uzależnień od nikotyny, alkoholu czy narkotyków, a także o niekorzystnych trwałych konsekwencjach używek na organizm człowieka dorosłego, młodzieży czy nienarodzonego dziecka.

 

Eksperci wygłosili następujące tematy:

„Czy palenie tytoniu jest chorobą”

dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska– Koordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc;

 

„Strategie profilaktyczne, pomoc terapeutyczna, diagnostyczna na przykładzie działalności Poradni Pomocy Palącym Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom”

Mariola Kasprzycka – Prezes Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu;

 

„Rozbici nastolatkowie”

Agnieszka Słowik – Prezes Zarządu Toruńskiego Stowarzyszenia Rodzin „Powrót z U”, terapeuta rodzinny;

 

„Wpływ alkoholu na rozwój fizyczny i profil sensoryczny dziecka”

Justyna Malanowska-Mamrot – mgr fizjoterapii, Fundacja „Daj Szansę” Instytut Terapeutyczny w Toruniu;

 

„Młodzież i narkotyki”

Magdalena Deczyńska – Kierownik Oddziału Młodzieżowego Leczenia Uzależnień Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu;

 

„Czy postępujemy racjonalnie? Jaki mamy wpływ na kwestie profilaktyki?”

dr n. ekon. Małgorzata Wiśniewska – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu.

 

Uzależnienia od nikotyny, alkoholu czy narkotyków to krok w kierunku destrukcji całego organizmu człowieka. Substancje te niszczą niemal wszystkie organy wewnętrzne. Zaburzają pracę układu oddechowego, pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Nałogom towarzyszy wiele przewlekłych schorzeń, w tym zaburzenia psychiczne.

 

Z uwagi na duże zainteresowanie oraz pozytywny odbiór ze strony uczestników spotkania, organizator widzi potrzebę poruszania tak istotnych i ważnych tematów dla zdrowia publicznego jakimi są konsekwencje spożywania (nie tylko nadmiarowego) wymienionych powyżej używek oraz planuje kontynuację podobnych działań przez służby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.