Zdrowie

Grafika - Światowy Dzień Cukrzycy

Jeśli nie teraz to kiedy? Dawka wiedzy z okazji Światowego Dnia Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy to wydarzenie, którego historia sięga dokładnie 30 lat. Za jego ustanowienie odpowiada Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO). Powodem, dla którego podjęto tę inicjatywę, stała się szybko rosnąca liczba wykrywanych przypadków cukrzycy na całym świecie. Obchody Światowego Dnia Cukrzycy przypadają na 14 listopada każdego roku, w rocznicę urodzin jednego z odkrywców insuliny –  Fredericka Bantinga, choć kampanie tematyczne mogą trwać przez cały rok. Z biegiem lat to prozdrowotne święto staje się coraz bardziej popularne – aktualnie mówi się o ponad 350 milionach ludzi z różnych zakątków świata, którzy aktywnie w nim uczestniczą. Wśród nich odnajdziemy osoby będące członkami organizacji członkowskich IDF oraz innych stowarzyszeń i organizacji, lekarzy i pozostałych zajmujących się zawodowo opieką medyczną, ale też dzieci czy diabetyków.

 

Główny cel Światowego Dnia Cukrzycy to zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Co roku wydarzenie to koncentruje się na innym temacie. Tegorocznym tematem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy jest Dostęp do opieki diabetologicznej ( z angielskiego – Access to Diabetes Care), natomiast hasłem: JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY? Nasza uwaga zostanie skierowana na problem braku odpowiedniej dostępności do opieki dla milionów diabetyków na całym świecie. Należy pamiętać, że stała opieka i wsparcie diabetyków są niezbędne, aby mogli oni skutecznie radzić sobie z chorobą i unikać powikłań. W związku z tym postuluje się, by zarządzający w ochronie zdrowia zwiększyli inwestycje w opiekę nad cukrzycą oraz w profilaktykę tej choroby.  

 

W Polsce w 2021 roku prowadzonych jest wiele akcji nawiązujących do idei szerzenia wiedzy dotyczącej cukrzycy. Oto przykładowe inicjatywy warte uwagi:

https://ptsf.pl/sf

https://swiatowydziencukrzycy2021.pl/

https://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=5724&des=zapraszamy-na-2-wirtualna-konferencje-mojacukrzyca-org-13-listopada-2021-roku-zarejestruj-sie

https://diabetyk.org.pl/bezplatne-konsultacje-dietetyczne-dla-osob-z-cukrzyca/

 

Dodatkowo serdecznie zachęcamy do lektury przystępnego i bardzo aktualnego artykułu poświęconego insulinooporności i jej związku z cukrzycą: https://ptsf.pl/archiwum/gdy-insulinowy-klucz-nie-pasuje-do-drzwi-komorek-czyli-cukrzyca-typu-ii .

Autor: Daria Frisch

 

Źródła:

https://ptsf.pl/

http://www.worlddiabetesday.org

https://www.mojacukrzyca.org/?a=worlddiabetesday

https://diabetyk.org.pl/